top of page

ISMN - International Standard Music Number / Uluslararası Standart Müzik Numarası

Güncelleme tarihi: 18 Ara 2023

ISMN Numarası Nedir?

ISMN Numarası, Her bir müzik eserine eşsiz bir tanımlayıcı numara atayan bir kimliklendirme sistemidir. ISMN Numarası, eserinin başlık, besteci, aranjman, tür ve diğer önemli bilgilerle ilişkilendirilmesini sağlayarak, ilgili eserin sınıflandırılmasını, kataloglanmasını ve telif haklarının yönetilmesini sağlar.ISMN Numarası Tarihçesi

ISBN Numarası‘nın Kitap sektöründeki yerini almasından sonra aynı fikir müzik sektörü için de oluştu ve 1993 yılında ISO (Uluslararası Standartlar Organizasyonu) tarafından ISMN Numarası resmi olarak kabul edildi ve nihayetinde uluslararası bir standart haline geldi.


Türkiye'de ISMN - International Standard Music Number / Uluslararası Standart Müzik Numarası sistemi 1999 yılında kullanıma alınmıştır.


https://telifhaklari.ktb.gov.tr/ Adresinden telif hakları ile ilgili daha geniş ve güncel bilgi elde edebilirsiniz.ISMN Kodunun Faydaları

  1. Benzersiz Kimlik: ISMN, her müzik eserine benzersiz bir kimlik atayarak, aynı adı taşıyan veya benzer müzik eserlerini ayırt etmeyi kolaylaştırır.

  2. Müzik Eserlerinin Kolay Bulunabilirliği: ISMN Kodları, müzik eserlerinin kolayca bulunabilmesini sağlar. Müzik mağazaları, kütüphaneler ve telif hakları yöneticileri, ISMN kullanarak doğru eserleri hızlıca tespit edebilirler.

  3. Envanter Yönetimi: Yayıncılar, müzik mağazaları ve kütüphaneler, ISMN kodları ile envanterlerini daha düzenli bir şekilde yönetebilirler. Bu, yanlış siparişleri ve envanter hatalarını azaltır.

  4. Telif Hakları Yönetimi: ISMN, Telif hakları yöneticilerine müzik eserlerini daha etkili bir şekilde takip etme ve lisanslama yeteneği sağlar. Bu, telif hakları sahiplerinin haklarını korumasına yardımcı olur.

  5. Uluslararası Tanımlama: ISMN Kodu, Müzik eserlerini uluslararası bir düzeyde tanımlayarak, müzik eserlerinin sınırları aşarak daha geniş bir kitleye ulaşmasına yardımcı olur.

  6. Ticaret ve İşbirliği Kolaylığı: ISMN Kodu, Müzik eserlerinin ticareti ve uluslararası işbirliği için bir standart oluşturarak, müzik endüstrisinin daha verimli çalışmasını sağlar.ISMN Kodunun Detaylı Tanımı

İlk 4 hanesi ülke kodu (Musicland/Bookland) ve son hanesi de Check Digit olan ISMN kodu EAN Kod Sistemi‘ne dayanır.

ISMN - International Standard Music Number / Uluslararası Standart Müzik Numarası


 

İlgili Makaleler

 

Kaynaklar

 

Fotoğraf

 
 

!!! TEŞEKKÜRLER !!!


Değerli zamanınızı ayırdığınız için teşekkür ederim.


Sorularınızı ve/veya tavsiyelerinizi yorumlara yazarsanız, hızlıca dönüş yaparım.Her gün yeni bir Tedarik Zinciri Makalesi için, Linkedin Newsletter 'a üye olabilirsiniz.


TedarikZinciriPortali.com 'u ziyaret ederek, daha fazla Tedarik Zinciri Haberleri ve Makaleleri 'ne ulaşabilirsiniz.Şimdiden teşekkür eder, iyi günler dilerim.


Kommentare


bottom of page