top of page

QR Code - Quick Response Code / Karekod

Güncelleme tarihi: 18 Ara 2023


QR Code - Quick Response Code / Karekod Nedir?

QR Code / Karekod, Kare formatındaki 2 eksenli (Barcode/Barkod tek eksenlidir) matris desenleri kullanarak bilgi depolayan, bir optik kodlama sistemidir.


Kare olmasından dolayı yinünün karışmaması amacı ile karenin 3 tarafına kare kutucuklar konularak doğru okuma sağlanır. Oluşabilecek okuma hatalarının önlenmesi için Reed–Solomon error correction sistemini kullanır.QR Code - Quick Response Code / Karekod‘un Tarihçesi

QR Code / Karekod, 1994 Yılında Denso Wave tarafından otomobil parçalarının markalanması amacı ile geliştirildi. Mobil cihazlar ile tarama yapılabilmesi ve çok daha fazla bilgi içerebilmesi sayesinde hızla yaygınlaştı.


Özellikle Covid döneminde HoReCa (Hotel-Restoran-Cafe) sektöründe gücünü gösterdi ve hızla yayıldı.QR Code - Quick Response Code / Karekod Tipleri

 1. QR Code Model 1: Standart QR Code tipidir ve geniş bir veri kapasitesine sahiptir. Genellikle genel amaçlı kullanılır.

 2. QR Code Model 2: Daha büyük bir QR Code tipidir ve daha fazla veri depolayabilir. Genellikle daha fazla veri gerektiren uygulamalarda kullanılır.

 3. Micro QR Code Model 1: Daha küçük bir QR Code tipidir ve daha az veri depolar. Genellikle küçük etiketler veya takip sistemleri için kullanılır.

 4. Micro QR Code Model 2: Model 1'e benzer şekilde daha küçük bir boyuta sahiptir ancak daha fazla veri depolama kapasitesine sahiptir.

 5. iQR Code: iQR Code, karmaşık veri yapıları için kullanılır ve daha fazla hata düzeltme kapasitesine sahiptir.

 6. SQRC: Japon Standart Kare Kod (SQRC), özellikle Japonya'da kullanılan bir QR Code türüdür ve ekstra güvenlik özellikleri sunar.

 7. FrameQR: FrameQR, QR Code'un etrafında grafiksel bir çerçeve eklemek için kullanılır ve markalaşma veya tanıtım amaçları için uygundur.

 8. Design QR Code: Bu tür QR Code, daha fazla estetik tasarım seçeneği sunar ve görsel olarak çekici olmasını sağlar.QR Code - Quick Response Code / Karekod Tipleri Karşılaştırması

QR Code - Quick Response Code / Karekod Tipleri KarşılaştırmasıQR Code - Quick Response Code / Karekod‘un Kullanım Alanları

 1. Tesislerde kayıt formlarına hızlı erişim,

 2. Restoran ve kafelerde dijital menüye erişim,

 3. Mağazalarda ürün hakkında detay bilgiye hızlı erişim,

 4. Banka bilgilerini saklayabilmesi sayesinde hızlı ödemelere yardımcı olması,

 5. İnternet adreslerine hızlı erişim,

 6. vCard‘la cihazlar arası kontakt bilgileri değişimi,

 7. Havalimanlarında bilet bilgilerine hızlı erişim,

 8. Wi-Fi Adreslerine hızlı erişim,

 9. Marketlerde ürünün (SKT) Son Kullanma Tarihi gibi bilgilere hem mağaza hem de müşteri tarafından hızlı erişim.


 

Kodlama Sistemleri ile ilgili Makaleler

 

Kaynaklar

 

Fotoğraf


Comments


bottom of page