top of page

ABD'nin Reshoring Çabaları Işığında, İsrail Filistin Savaşı'nın Tedarik Zincirine Etkileri #1

Güncelleme tarihi: 24 Ara 2023

Avrupa ve Amerika'daki şirketler, üretimlerini Çin'e 1980'lerin sonları ve 1990'ların başlarında kaydırmaya başlamışlardır. Bu süreç, Çin'in 1978'de başlattığı ekonomik reformlarla hız kazanmış ve dünya genelindeki şirketler, üretim maliyetlerini düşürmek ve rekabet avantajı sağlamak amacıyla Çin'in sunduğu düşük işçilik maliyetlerinden ve genişleyen imalat kapasitesinden yararlanmaya başlamışlardır.


Bu dönem, Çin'in "Dünya'nın Fabrikası" olarak tanınmasına ve küresel tedarik zincirlerinin önemli bir parçası haline gelmesine yol açtı. 2001 yılında Çin'in Dünya Ticaret Örgütü'ne (WTO) katılmasıyla birlikte bu süreç daha da ivme kazandı ve üretimde Çin merkezli bir yapı küresel ölçekte norm haline geldi.


 

Lakin Trump 'ın başkan olması ile bu yapı değişmeye başladı...


Donald Trump başkanlığı sırasında, özellikle Çin'den Amerika'ya üretimin geri getirilmesini hedefleyen bir dizi politika başlattı. Bu politikalar, korumacı ticaret politikaları, vergi indirimleri ve ABD'yi üretim için daha cazip bir yer haline getirmeyi amaçlayan düzenleme çalışmalarını içeriyordu.


Trump'ın "America First" sloganı ile oluşturduğu ticaret politikaları, şirketlerin Çin ve diğer ülkelerden ithal edilen mallara tarifeler koymayı içeriyordu. Bu politikalar, şirketleri ABD'de üretim yapmaya teşvik etmeyi amaçlıyordu. 


Ayrıca, Trump yönetiminin uyguladığı vergi kesintileri, işletme vergilerini düşürerek Amerikan şirketleri için rekabet ortamını eşitlemeyi ve ABD'ye üretim işlerini geri getirmeyi amaçlıyordu. Trump'ın seçilmesinden Şubat 2020'ye ABD, 30 yılın en fazla yeni istihdam artışını sağladı. 


 

Bu noktadan sonra gerçekleşen olaylara bakarsak, tüm yaşanan küresel olaylar üretimin Amerika ve Avrupa 'ya dönüşüne yarayacak gibi görünüyor;

  • 2019 - Covid19

  • 2021 - EverGreen / EverGiven Kazası

  • 2022 - Ukrayna-Rusya Savaşı

  • 2023 - Çin 'in Tayvan 'ı İşgal i ihtimali

  • 2023 - İsrail 'in Filistin 'e saldırısının bir sonucu olarak Suez Kanalı 'nın güvenliğinin azalması


İstihbarat dünyasının meşhur "Bu kimin işine yarar?" sorusunu burada sormamız gerekli.


Bir sonraki makalemide bu tezin detaylarına analizler ile ineceğiz.


Görüşmek üzere.


 

İlgili Makaleler


 

Fotoğraf

 
 

!!! TEŞEKKÜRLER !!!


Değerli zamanınızı ayırdığınız için teşekkür ederim.


Sorularınızı ve/veya tavsiyelerinizi yorumlara yazarsanız, hızlıca dönüş yaparım.


Her gün yeni bir Tedarik Zinciri Makalesi için, Linkedin Newsletter 'a üye olabilirsiniz.


Her hafta yeni bir Tedarik Zinciri Analizi için, Linkedin Newsletter 'a üye olabilirsiniz.


TedarikZinciriPortali.com 'u ziyaret ederek, daha fazla Tedarik Zinciri Haberleri ve Makaleleri 'ne ulaşabilirsiniz.Tedarik Zinciri Portalı Linkedin Grubu 'muza üye olarak bilgi ve tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.


Şimdiden teşekkür eder, iyi günler dilerim.


Commentaires


bottom of page