top of page

Maersk Baltimore Francis Scott Key Köprüsü Kazası

Güncelleme tarihi: 4 Nis

Kaza

Maersk’in kiraladığı Singapur bandıralı Dali adlı gemi, 26 Mart 2024 Salı günü sabaha karşı 01:35 ‘de Baltimore/Maryland'de Francis Scott Key Köprüsü’nün ayağına çarparak, köprüyü kısmen yıktı.


Maersk Baltimore Francis Scott Key Köprüsü Kazası
Maersk Baltimore Francis Scott Key Köprüsü Kazası
 

Kazanın olduğu bölge

Kazanın olduğu bölge, ABD’nin doğu kıyısında, sanayi ve ticaten yoğun olduğu bir yer. Bölgede birçok tersane, terminal ve yük indirme bölgeleri mevcut.

 

Kanalın girişinde ise, söz konusu yıkılan Francis Scott Key Köprüsü var. Bölgede çok fazla deniz trafiği olmasına karşın, mesafeler pek uzun olmadığından navigasyon son derece önemli. Ufak bir hata, devasa büyüklükteki bir gemiyle çok ciddi zararlara neden olabilir.

 

 

Köprünün detayları

Francis Scott Key Köprüsü, Baltimore, Maryland'da bulunan ve Patapsco Nehri'nin ağzını geçen önemli bir yapıdır. Köprü, Baltimore'un güneydoğusundaki endüstriyel alanları şehrin geri kalanına bağlar ve Interstate 695'in (Baltimore Beltway) bir parçasıdır.

 

Köprü adını Amerikan milli marşının yazarı Francis Scott Key'den alması köprünün hem fonksiyonel hem de sembolik bir öneme sahip olduğunu göstermekte.


Köprü
Francis Scott Key Köprüsü

Yapım Tarihi ve Tasarımı: Francis Scott Key Köprüsü, 1970'lerin sonunda inşa edilmiş ve 1977'de trafiğe açılmıştır. Köprü, bir "çelik kafes kiriş" tasarımına sahiptir, bu da onu hem hafif hem de güçlü kılar. Bu tasarım, geniş açıklıkları desteklemek için kullanılır ve köprü mühendisliğinde yaygın bir çözümdür.

 

Köprünün Formu ve Tasarım Kararları: Francis Scott Key Köprüsü'nün formu, hem estetik hem de fonksiyonel nedenlerle belirlenmiştir. Köprünün yüksek kemerli yapısı, büyük gemilerin altından geçebilmesi için yeterli boşluk sağlar. Bu, özellikle Baltimore gibi önemli bir liman şehri için kritik öneme sahiptir, çünkü limana erişimi sınırlamadan ticaretin sürekli akışını sağlamalıdır.

 

Önemi ve Kullanımı: Francis Scott Key Köprüsü, Baltimore bölgesindeki trafik akışı için hayati öneme sahiptir. Köprü, Baltimore Beltway'in bir parçası olarak, şehrin çevresindeki trafiği yönlendirir ve şehir merkezindeki trafiği azaltmaya yardımcı olur. Aynı zamanda, şehrin manzaralarına güzel bir bakış açısı sunmaktadır.


 

Dali

Singapur Bandıralı Dali, yaklaşık 300 metre uzunluğunda, 48 metre genişliğinde ve kuru ağırlığı yaklaşık 120.000 ton ağırlığında.

 

Gemide 2 Kaptan ve 22 Mürettebat vardı.

 

VesselFinder Sitesi‘nde Dali’nin Stellar Marine LLC‘ye ait olduğu bildiriliyor. Ayrıca haberlerde Maersk tarafından kiralandığına ve gemide herhangi bir Maersk personelinin olmadığında dair bilgiler olmasına karşın, resmi ağızlardan bir bilgi gelmediği için bu konu muallak.


 

 

Kazanın detayları

Gemi, Point Breeze'deki terminalden ayrılıp ve Chesapeake Körfezi'ne doğru yola çıktıktan sonra, şu an için bilinmeyen ters giden bir durumdan dolayı sağa doğru yönelmeye başlıyor. Gemi kaptanı son hamle ile çapa atıyor, fakat balçık ile kaplı zeminde bu bir işe yaramıyor. Ve nihayetinde köprünün destek ayaklarından birine çarpıyor. Bu da köprünün geri kalanının çökmesine neden oluyor.

 

Youtube’da yayınlanan bir videoda görüldüğü üzere, Geminin ışıklarının iki kez sönmesi, normalde olmaması gereken son derece alışılmadık bir durum, muhtemelen bir güç kesintisi yaşandığını gösteriyor ve bu da gemiyi manevra yapmak için son derece zor bir duruma sokuyor.

 

TugBoat’ların, geminin yanında olmaması kazaynın engellenmesini imkansız hale getirdi. Farklı limanlarda çekici bot kullanımı konusunda farklı kurallar olsa da, bu kadar dar bir alanda bir destek gemisinin olmaması bir eksiklik ve şaşırtıcı.


Yetkililerin belirttiğine göre Kaptan olay anında acil durum sinyali veriyor ve trafik kesiliyor. Bu sayede araçların geçiş esnasında düşmesi engelleniyor. Lakin köprüde çalışan 6 işçi köprü ile beraber suya düşüyor.


 

 

Kazanın Maersk’e maliyeti

·       Gemideki hasar ve atıl kalma süresi maliyeti,

·       Köprüdeki hasar ve atıl kalma süresi maliyeti,

·       Trafiği engelleme,

·       Ve diğer öngörülemeyen maliyetler,

Toplandığında, kazanın yaklaşık maliyetinin 100-200 milyon USD arası olacağı tahmin ediliyor. Fakat 1 Nisan 2024 tarihi itibarı ile bu konuda net bir rakam belirlenmemiştir.

 

Köprünün yeniden yapım çalışmalarına ise başlandı. 

İlgili makaleler

 

Kaynaklar

4.     Chat Based AI Tools: ChatGPT & BARD

 

Fotoğraflar

·       Kapak fotoğrafı: https://www.commondreams.org/news/maersk-dali

 

Yazarlar

1.     SedatOnat.com

 

!!! TEŞEKKÜRLER !!!


Değerli zamanınızı ayırdığınız için teşekkür ederiz.


Sorularınızı ve/veya tavsiyelerinizi yorumlara yazarsanız, hızlıca dönüş yaparız.


Bu makale ilk olarak TedarikZinciriPortali.com adresinde yayınlanmıştır.


Her gün yeni bir Tedarik Zinciri Makalesi için, Tedarik Zinciri Makaleleri Linkedin Newsletter 'a üye olabilirsiniz.


Her hafta yeni bir Tedarik Zinciri Analizi için, Tedarik Zinciri Analizleri Linkedin Newsletter 'a üye olabilirsiniz.


TedarikZinciriPortali.com 'u ziyaret ederek, daha fazla Tedarik Zinciri Haberleri ve Makaleleri 'ne ulaşabilirsiniz.Tedarik Zinciri Portalı Linkedin Grubu 'muza üye olarak bilgi ve tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.


Şimdiden teşekkür eder, iyi günler dileriz.Comments


bottom of page