top of page

Kitap Tavsiyeleri - 2021

Güncelleme tarihi: 19 Ara 2023


 • Kitap bir başarı hikayesinden öte, yaptığı işi gerçekten seven kişinin o işin felsefesine de inip, kimsenin bakamadığı bir perspektiften bakabileceğini ve inandığı yolda kimseye aldırmadan ilerleyebileceğini gösteren önemli bir eser.

 • Can alıcı cümle: There are moments in our lives when we summon the courage to make choices that go against reason, against common sense and the wise counsel of people we trust. But we lean forward nonetheless because, despite all risks and rational argument, we believe that the path we are choosing is the right and best thing to do. We refuse to be bystanders, even if we do not know exactly where our actions will lead.

 


 • Yanlış başarı metrikleri ve önem sıralamalarının, insan hayatını ne kadar değersizleştireceğini gösteren bir eser.

 • Can alıcı cümle: When you change your priorities, change your metrics, and stop behaving in the same way, you’ll fail to meet that old, trusted metric and thus immediately feel like some sort of fraud or nobody.

 

 • Stabillikten kurtulup itici gücü bulmanıza yardımcı olacak, kişisel gelişimin önemli eserlerinden biri.

 • Can alıcı cümle: When we see struggle as a necessary, important, and positive part of our journey, then we can find true peace and personal power.

 

 • Brahmanların başı Beydeba‘nın, kendisinden sonra halkına bir eser bırakmak isteyen Hint Hükümdarı Debşelim için vahşi hayvanların ve kuşların dilinden yazdığı, özellikle her yöneticinin okuyup kendine dersler çıkarması gereken bir eserdir.

 • Can alıcı cümle: “Aslan ile Çakal” hikayesinde (Çakal burada iyi karakterde, ironi yapmışlar), Aslan‘ın eski dostu Çakal‘ı bir fitne yüzünden yanlış bir karar ile öldürmeye karar vermesi üzerine, Aslan‘ın Annesinin Aslan‘a söylediği “Akıllı olan ancak acele etmemek ve tedbirli davranmakla pişmanlıktan kurtulur. Acele eden, dirayetsizliği sebebiyle daima pişmanlık meyvesini devşirir. Tedbirli davranmak ve kararlarında acele etmemeye en çok hükümdarlar muhtaçtır” sözü.

 

 • Kilit adam olmanın gerçekte ne olduğunun ve insanların önemini, insanların hayatına ve organizasyonlara neler katabileceğini gösteren üzerinde iyi çalışılmış bir yapıt.

 • Can alıcı cümleler: If there is a map there won’t be art. Linchpins are made not born. Linchpins don’t need authority.

 

 • Minimalism‘in başlangıç noktası diyebileceğimiz Essentialism‘i hayattan örnekler ile detaylı olarak anlatan, hayatımızın temel noktalarını değiştirebilecek bir eser.

 • Can alıcı cümle: When we don’t set clear boundaries in our lives, we can end up imprisoned by limits others have set for us. When we have clear boundaries, on the other hand, we are free to select from the whole area (or the whole range of options) that we have deliberately chosen to explore.

 

 • Esas başarıyı ne yaptığımızın değil, neyi neden yaptığımızın getirdiğini anlatan muazzam bir eser. Hayatımızdaki kök sorunları bulmada yararlanabileceğimiz temel eserlerden.

 • Can alıcı cümle: Ernest H. Shackleston‘ın Antartika gibi zorlu bir rotayı bitirmek için ekibini toplarken verdiği ilan: "MEN WANTED: FOR HAZARDOUS JOURNEY. SMALL WAGES, BITTER COLD, LONG MONTHS OF COMPLETE DARKNESS, CONSTANT DANGER, SAFE RETURN DOUBTFUL. HONOUR AND RECOGNITION IN CASE OF SUCCESS. SIR ERNEST SHACKLETON"

 

 • Start With Why‘da insanlara kendilerine ilham veren şeyleri yapmalarını öğütlerken, Find Your Why‘da ise kişinin kendine ilham veren şeyleri nasıl bulacaklarını anlatmakta.

 • Can alıcı cümle: Happiness comes from what we do. Fullfillment comes from why we do it.

 

 • Bir nevi şans fırsatlara hazır olmaktır değiminin timeline inen zihin açıcı bir eser. Eserde önemli başarılara imza atmış kişilerin hayat yürüyüşlerine göz atılmakta. 10bin saat kuralını ortaya koyan Malcolm Gladwell, sonrasında çok yanlış anlaşılan bu kuralın konjonktürel gelişmeler ile birleştiğinde nasıl bir çarpan etkisi oluşturduğunu gerçek örneklerle ifade etmekte. Özellikle genç yaştakilerin mutlaka okumaları gereken bir eser.

 • Can alıcı fikir: Başarı = 10 bin saat çalışma + Konjonktürel gelişmelere denk gelmek

 

 • Filozofik düşünceleri farklı bir anlatım tarzı ile ifade ederek hayatın anlamlarını özetleyen, Paulo Coelho‘nun yine güzel bir eseri.

 • Can alıcı paragraf: You can give a fool a thousand intellects, but the only one he will want is yours,” says an Arabic proverb. When the Warrior of the Light starts planting his garden, he notices that his neighbor is there, spying. He likes to give advice on when to sow actions when to fertilize thoughts and water conquests. If the Warrior listens to what his neighbor is saying, he will end up creating something that is not his; the garden he is tending will be his neighbor’s idea. But a true Warrior of the Light knows that every garden has its own mysteries, which only the patient hand of the gardener can unravel. That is why he prefers to concentrate on the sun, the rain, and the seasons. He knows that the fool who gives advice about someone else’s garden is not tending his own plants. 


Comments


bottom of page