top of page

Volkswagen, Kargo Gemisi Yangını Nedeniyle Dava İle Karşı Karşıya

05.03.24

By:

Sedat Onat

Volkswagen, Kargo Gemisi Yangını Nedeniyle Dava İle Karşı Karşıya

Volkswagen, Kargo Gemisi Yangını Nedeniyle Dava İle Karşı Karşıya

2022 yılında, Volkswagen Grubu'nun 3.965 aracını taşıyan Felicity Ace gemisi, Emden, Almanya'dan yola çıkarak Kuzey Atlantik üzerinden Davisville, Rhode Island'a doğru ilerlerken 16 Şubat'ta yük bölümünde bir yangın çıktı. Yangın sırasında gemi, Azorlar'ın Terceira Adası'ndan yaklaşık 320 kilometre uzaktaydı. Gemiye Audi, Porsche, Lamborghini ve Bentley modelleri dahil olmak üzere Volkswagen Grubu araçları yüklüydü. 


Mürettebat, Portekiz Donanması tarafından tahliye edilerek kurtuldu. Azorlar liman başkanı, yangının elektrikli araçlardaki lityum-iyon bataryaların tutuşması sonucu çıktığını ve özel ekipman olmadan söndürülemediğini belirtti. Ancak, medyada yer alan spekülasyonların aksine, yangının başlangıçta bir elektrikli araçtan kaynaklandığı kesin değil.


Portekiz Donanması'nın NRP Setúbal devriye gemisi, yangına müdahale edilmesi ve geminin kıyıya çekilmesi için Azorlar'ın güneybatısında gemiyi takip etti. Yangının söndürülmesi için Gibraltar'dan iki büyük römorkör ve Rotterdam'dan ek yangın söndürme ekipmanları getirildi. Portekiz Donanması sözcüsü, geminin boyutları nedeniyle Azorlar'daki bir limana çekilmesinin olası olmadığını açıkladı.


Yaklaşık bir hafta boyunca Atlantik'te yanan gemi, yangın söndürüldükten sonra Smit ekibinin gemiyi sabitlemesi ve bir römorköre bağlantı kurmasıyla durduruldu. Ancak, 1 Mart 2022'de, Felicity Ace'nin alabora olduğu ve sert deniz koşullarında Azorlar'ın yaklaşık 350 kilometre açığında battığı bildirildi. Gemi battığında, suyun derinliği yaklaşık 3.000 metreydi ve Portekiz Donanması bölgedeki petrol kirliliğini izlemeye devam edeceğini belirtti.


Geminin batmasıyla birlikte, Porsche 1.117, Audi 1.944, Volkswagen 561, Bentley 189 ve Lamborghini 85 araç kaybetti. Kayıplar arasında, Volkswagen ID.4 ve Audi e-tron gibi elektrikli aile araçlarının yanı sıra, her birinin perakende fiyatı 500.000 ABD dolarından fazla olan on beş Lamborghini Aventador LP 780-4 Ultimae de bulunuyordu. Ultimae, Aventador'un üretilen son modeliydi ve kaza sırasında Aventador üretimi sona ermişti. Gemi ayrıca çeşitli özel araçlar ve traktörler de taşıyordu.


Analizcilere göre, taşınan yükün kaybından kaynaklanan zararın maliyeti 334 milyon ile 401 milyon ABD doları arasında değişiyor.


Önemli Notlar
  • Felicity Ace, Volkswagen Grubu araçlarını taşırken Atlantik'te yandı ve battı.

  • Yangın, lityum-iyon bataryaların tutuşması sonucu çıkmış olabilir.

  • Portekiz Donanması ve Smit Salvage, yangına müdahale etti.

  • Gemi, Porsche, Audi, Lamborghini ve Bentley dahil 3.965 araç taşıyordu.

  • Araç kayıpları ve Ultimae Aventador'lar dahil milyonlarca dolarlık zarar meydana geldi.

  • Zararın maliyeti 334 ile 401 milyon ABD doları arasında tahHaber Linki: https://www.autobodynews.com/news/volkswagen-faces-lawsuits-over-cargo-ship-fire

Güncel Haberler

13.06.24

Küresel Üretimde Mayıs Sıçraması: 14 Ay Sonra İlk Kez Pozitif Yönde

12.06.24

Epicor, Kyklo'yu Satın Alarak AI Destekli ERP Gelişimini Hızlandırıyor

11.06.24

Denizde Kaybolan Konteyner Sayısında Tarihi Düşüş: 2023 Yılında 221 Konteyner Kayboldu

bottom of page