top of page

2024'te Merger & Acquisition Anlaşmalarını Artıran Trendler

09.05.24

By:

Sedat Onat

2024'te Merger & Acquisition Anlaşmalarını Artıran Trendler

2024'te Merger & Acquisition Anlaşmalarını Artıran Trendler

Enflasyon ve faiz oranlarının düşmesiyle birlikte, üretim yatırımları artış gösteriyor. Birçok büyük üretici, ekonominin yavaş büyüme döneminde olmasına rağmen 2024'te sermaye yatırımlarını ve birleşme ve satın alma (M&A / Birleşmeler ve Satın almalar) anlaşmalarını artırmayı planladıklarını belirtti. Datasite platformu, 2023'ün dördüncü çeyreğinde yeni endüstriyel anlaşma başlangıçlarının yıllık bazda %7 arttığını ve 2024'ün ilk çeyreğinde anlaşma faaliyetlerinin %19 arttığını gösteriyor.


Bu artan ilgiyi ne tetikliyor? 2021 İki Partili Altyapı Yasası, 2022 CHIPS ve Bilim Yasası ve 2022 Enflasyon Azaltma Yasası gibi yeni ABD yasaları, altyapı ve üretim odaklı çalışmaları teşvik ediyor. Ayrıca, 2023'te ABD temiz teknoloji yatırımları 239 milyar dolara ulaştı ve üreticiler yenilikçi teknolojilere ve üretimin yeniden yurda dönmesine büyük yatırımlar yapıyorlar.


Sürdürülebilirlik, yenilik ve savunma talepleri, artan anlaşma faaliyetlerini besliyor. Bazı üreticiler, verimliliği artırmak için otomasyon ve iş süreçlerine yatırım yapıyor. Robotik teknoloji, tekrarlayan görevlerde veya yüksek doğruluk gerektiren işlerde ürün kalitesini artırırken kusurları azaltabilir. Ayrıca, ekipman arıza süresini azaltarak üreticilerin 24 saat operasyon yapabilmelerine ve işçi güvenliğini artırmalarına olanak tanır.


Bazı üreticiler ise üretim süreçlerinde jeneratif yapay zekanın (GenAI) olasılıklarını araştırıyorlar. Yakın tarihli bir rapor, üreticilerin çoğunun AI'yı iş sonuçlarını önemli ölçüde etkileyecek en önemli teknoloji olarak gördüğünü ve %83'ünün 2024'te GenAI'yi operasyonlarına dahil etmeyi beklediğini gösteriyor.


Üreticiler ayrıca tedarik zincirlerini güçlendirmek için yatırımlar yapıyor. Küresel pandemiden Rusya'nın Ukrayna'yı işgaline ve Kızıldeniz'deki nakliye saldırılarına kadar olan tedarik zinciri aksaklıkları, şirketleri çeşitliliğe yönlendiriyor. İş liderleri, şoklara dayanabilmek ve meydana geldiklerinde daha hızlı toparlanabilmek için reshoring girişimlerine yatırım yapıyorlar.


Bu gelişmelere rağmen, M&A anlaşmalarını tamamlamak hala kararlılık gerektirecek. Anlaşma tamamlama oranları, artan inceleme ve daha uzun ve kapsamlı due diligence süreçlerinin bir yansıması olarak %49'dan %45'e düştü. Bu trendin yavaşlama belirtisi göstermediği görülüyor, çünkü Datasite'deki her anlaşma başına sayfa veya içerik sayısı 2024'ün ilk çeyreğinde yıllık bazda %40'tan fazla arttı.


2024'te üretim ve tedarik zincirlerini bozma tehdidinde bulunan diğer faktörler arasında enflasyon, istihdam trendleri, yaklaşan seçimler, düzenleyici değişiklikler, siber güvenlik endişeleri ve doğal felaketler bulunuyor.


Şu an için, Federal Reserve ve diğer merkez bankaları tarafından yapılan ardışık faiz artışları, artan enflasyonu karşılamakta başarılı oldu, bu da anlaşma yapıcıların daha fazla kesinlik ile hareket edebilecekleri anlamına geliyor. Küresel M&A hacimleri, geçen yılın aynı dönemiyle karşılaştırıldığında %10 arttı, bu da muhtemelen sanayiler tarafından yönlendirilecek bir M&A canlanmasının yolunu açıyor.Önemli Notlar
  1. Enflasyon ve faiz oranlarının düşmesi, üretim yatırımlarını artırıyor.

  2. Datasite verilerine göre endüstriyel anlaşma başlangıçları 2023'ün dördüncü çeyreğinde %7, 2024'ün ilk çeyreğinde %19 arttı.

  3. Yeni ABD yasaları (2021 Bipartisan Infrastructure Law, 2022 CHIPS and Science Act, 2022 Inflation Reduction Act) üretim faaliyetlerini teşvik ediyor.

  4. 2023'te ABD temiz teknoloji yatırımları 239 milyar dolara ulaştı.

  5. Üreticiler, otomasyon ve iş süreçlerine yatırım yaparak verimliliği artırıyor.

  6. Robotik teknoloji, üretim süreçlerinde kaliteyi artırıyor ve işçi güvenliğini sağlıyor.

  7. Jeneratif yapay zeka, üreticilerin 2024'te operasyonlarına dahil etmeyi planladıkları bir teknoloji.

  8. Tedarik zinciri aksaklıkları, reshoring girişimlerini teşvik ediyor.

  9. M&A anlaşma tamamlama oranları %49'dan %45'e düştü, inceleme ve due diligence süreçleri arttı.

  10. Enflasyon, istihdam trendleri, yaklaşan seçimler, düzenleyici değişiklikler, siber güvenlik endişeleri ve doğal felaketler 2024'te üretimi tehdit ediyor.Haber Linki: https://www.supplychainbrain.com/blogs/1-think-tank/post/39522-the-trends-that-are-driving-a-surge-in-manufacturing-m-and-a-deals

Güncel Haberler

21.05.24

Güney Karolina Limanları'nda Yazılım Sorunu Nedeniyle Gecikmeler

21.05.24

Baltimore Köprüsüne Çarpan Dali Nihayet Kurtarıldı

21.05.24

Rusya'nın Ulaştırma Sektöründe Yapısal Değişiklikler ve Yeni Öncelikler

bottom of page