top of page

Uluslararası Nakliyat Sektöründe Karbon Salınımını Sıfırlama Yarışı

11.03.24

By:

Sedat Onat

Uluslararası Nakliyat Sektöründe Karbon Salınımını Sıfırlama Yarışı

Uluslararası Nakliyat Sektöründe Karbon Salınımını Sıfırlama Yarışı

Uluslararası taşımacılıkta karbon salınımlarını azaltma hedeflerine ulaşmak için bazı deniz taşıyıcıları ve nakliyeciler hızla harekete geçiyor. Uluslararası Denizcilik Örgütü (IMO), 2050 yılına kadar gemilerden kaynaklanan sera gazı (GHG - Green House Gas) emisyonlarını net sıfıra indirme planını benimsemiştir. Bu strateji, alternatif gemi yakıtlarının kullanımını içeriyor ve 2030 yılına kadar uluslararası nakliyat tarafından kullanılan enerjinin %5 ile %10'u arasının bu yakıtlardan sağlanması hedefleniyor. Ancak, şu anki kullanım oranları hedeflenenin çok altında.


IMO'nun yakında çıkartacağı yeni kurallar, sektörü bu hedeflere ulaşmaya teşvik edecek. A.P. Møller-Maersk, net sıfır emisyon hedefini 2050'den 2040'a çekti ve "yeşil" metanolle çalışan 25 gemiye yatırım yaptı. Maersk ve diğer taşıyıcılar, yeşil yakıtlara geçişin maliyetini nakliyecilerle paylaşma çağrısında bulunuyor. DB Schenker ve IKEA gibi şirketler de sürdürülebilir operasyonlara önemli yatırımlar yapıyor.


IKEA, 2030'a kadar GHG emisyonlarını %70 azaltma hedefi belirlerken, CMA CGM biyogaz ve biyometanol gibi alternatif yakıtlar sunmayı planlıyor. Ancak, bu hedeflere ulaşmak için sektörün genelinde ve müşteriler arasında daha fazla destek gerekiyor.


Önemli Notlar
  • Uluslararası Denizcilik Örgütü'nün 2050'ye kadar gemilerden kaynaklanan GHG emisyonlarını net sıfıra indirme planı.

  • 2030'a kadar uluslararası nakliyat enerjisinin %5 ile %10'u arasının alternatif yakıtlardan sağlanması hedefi.

  • A.P. Møller-Maersk'in net sıfır emisyon hedefini 2050'den 2040'a çekmesi.

  • Yeşil yakıtlara geçişin yüksek maliyeti ve bu maliyetin taşıyıcılar ve nakliyeciler tarafından paylaşılması gerekliliği.

  • IKEA'nın 2030'a kadar GHG emisyonlarını %70 azaltma hedefi.

  • CMA CGM'nin biyogaz ve biyometanol sunma planı.Haber Linki: https://www.supplychainbrain.com/articles/39224-a-call-for-more-shippers-and-carriers-to-get-on-board-with-decarbonizing-shipping

Güncel Haberler

13.06.24

Küresel Üretimde Mayıs Sıçraması: 14 Ay Sonra İlk Kez Pozitif Yönde

12.06.24

Epicor, Kyklo'yu Satın Alarak AI Destekli ERP Gelişimini Hızlandırıyor

11.06.24

Denizde Kaybolan Konteyner Sayısında Tarihi Düşüş: 2023 Yılında 221 Konteyner Kayboldu

bottom of page