top of page

Tedarik Zincirinde Dijital Dönüşümün Öncü Trendleri

08.05.24

By:

Sedat Onat

Tedarik Zincirinde Dijital Dönüşümün Öncü Trendleri

Tedarik Zincirinde Dijital Dönüşümün Öncü Trendleri

Gartner analist firması, tedarik zinciri teknolojisinde dikkat edilmesi gereken sekiz önemli eğilimi belirlemiştir. Bu teknolojik eğilimler hızla gelişmekte olup, çoğunun önümüzdeki iki ila beş yıl içinde olgunlaşması beklenmektedir. 


Gartner, bu eğilimlerin işletmelerin radarında olmaması durumunda geride kalma riski ile karşı karşıya kalınacağı konusunda uyarıyor. İşte bu eğilimlerden bazıları:

 1. Makine müşterileri: İnternet bağlantılı cihazlar veya algoritmalar tarafından yapılan otomatik alımlarla tanımlanır. Örneğin, mürekkep seviyesi düşük olduğunda kendi mürekkebini sipariş eden bir yazıcı.

 2. Uçtan uca sürdürülebilir tedarik zinciri çözümleri: Taşıma, planlama ve tedarik çözümleri gibi birçok tedarik zinciri çözümü, karar verme süreçlerine sürdürülebilirlik verilerini entegre etmektedir.

 3. Artırılmış bağlantılı iş gücü: Bilgi transferini ve eğitimi destekleyen giyilebilir veya mobil cihazlar.

 4. Sonraki nesil insan benzeri robotlar: İnsan gibi görünen ve hareket eden robotlar, depolarda sipariş toplama gibi işler için kullanılmaktadır.

 5. Yapay zeka destekli görüntüleme sistemleri: Kameralar, bilgisayarlı görü ve yapay zeka desen tanıma kullanılarak sorunları ve güvenlik problemlerini gerçek zamanlı olarak tespit eder.

 6. Kompozit YZ: Şirketler, YZ stratejilerinin insan unsurunu göz önünde bulundurmalıdır.

 7. Tedarik zinciri veri yönetimi: İleri analitik ve YZ daha yaygın hale geldikçe, yüksek veri kalitesini koruyacak sıkı politikaların ve süreçlerin yerinde olması kritik öneme sahiptir.

 8. Siber fidye: Ransomware saldırılarının etkisi felç edici olabilir. Gartner'ın araştırmalarına göre, dünya genelindeki işletmelerin üçte ikisi fidye yazılımı saldırılarından etkilenmiş, etkilenenlerin %84'ü ciddi gelir kaybı yaşadığını belirtmiştir.


Gartner, dijital teknolojileri uygulamanın stratejik önemi konusunda iş liderleri arasında eşi görülmemiş bir fikir birliği olduğunu belirtmektedir. Araştırmalara göre, CEO'ların %78'i 2024 yılında dijital yeteneklere yatırımı artıracağını, tedarik zinciri başkanlarının %82'si ise 2024–2025 yıllarında tedarik zinciri teknolojisine daha fazla yatırım yapacaklarını ifade etmiştir.


Önemli Notlar
 • Sekiz ana tedarik zinciri teknoloji eğilimi belirlendi; önümüzdeki 2-5 yıl içinde olgunlaşmaları bekleniyor.

 • Dijital teknolojilere yatırım yapmanın stratejik önemi, iş liderleri arasında yüksek düzeyde kabul görüyor.

 • Siber fidye saldırıları, işletmeler üzerinde ciddi mali zararlara neden oluyor.


Haber Linki: https://www.thescxchange.com/articles/10247-gartner-spotlights-eight-supply-chain-technology-trends

Güncel Haberler

21.05.24

Güney Karolina Limanları'nda Yazılım Sorunu Nedeniyle Gecikmeler

21.05.24

Baltimore Köprüsüne Çarpan Dali Nihayet Kurtarıldı

21.05.24

Rusya'nın Ulaştırma Sektöründe Yapısal Değişiklikler ve Yeni Öncelikler

bottom of page