top of page

Suudi Arabistan'da Demiryolu ile İlk Konteyner Taşımacılığı Başladı

29.04.24

By:

Sedat Onat

Suudi Arabistan'da Demiryolu ile İlk Konteyner Taşımacılığı Başladı

Suudi Arabistan'da Demiryolu ile İlk Konteyner Taşımacılığı Başladı

Suudi Arabistan Limanlar Otoritesi (MAWANI), Jubail Ticaret Limanı'ndan Riyad Kuru Limanı'na demiryolu ile ilk konteyner sevkiyatını başarıyla gerçekleştirdiğini duyurdu. Bu tarihi sevkiyat, 78 konteyner taşıyarak Jubail Ticaret Limanı ile Doğu Demiryolu ağı arasındaki bağlantıyı kullanmıştır. Demiryolu, sefer başına maksimum 140 TEU yük kapasitesine sahiptir.


MAWANI, bu projede Zakat, Vergi ve Gümrük İdaresi (GAZT), Suudi Arabistan Demiryolları (SAR) ve Akdeniz Nakliyat Şirketi (MSC) ile iş birliği içinde hareket etti. Bu iş birliğinin amacı, limanlar arasında demiryolu bağlantıları kurarak konteynerlerin, toplu malzemelerin ve genel malların sorunsuz taşınmasını teşvik etmektir.


SAR ağlarının Riyad Kuru Limanı ile Dammam'daki Kral Abdulaziz Limanı, Jubail'deki Kral Fahd Endüstri Limanı, Jubail Ticaret Limanı ve Ras Al-Khair Limanı gibi çeşitli limanlar arasında bağlantı sağladığı bildirilmektedir.


Ayrıca MAWANI, Nisan ayı başlarında Suudi Arabistan Demiryolları ile limanlarından demiryolu ile yapılan yük taşıma faaliyetleri için birleşik bir çerçeve oluşturmak ve genel bir organizasyonel ve yasal model benimsemek üzere bir ortaklık anlaşması imzalamıştır.


MAWANI'nın açıklamasına göre, "Demiryolu hattının işletilmesi, deniz ve demiryolu taşıma modları arasında bağlantıyı güçlendirir, lojistik operasyonlarının verimliliğini artırır. Bu girişim, endüstriyel ve ticari limanlara lojistik destek sağlayacak, rekabetçiliklerini artıracak ve ticaret hareketlerini destekleyerek zararlı emisyonları azaltacak ve çevrenin korunmasına yardımcı olacak güvenli ve sürdürülebilir çözümler sunacaktır."Önemli Notlar
  1. MAWANI, Jubail Ticaret Limanı'ndan Riyad Kuru Limanı'na ilk konteyner sevkiyatını demiryolu ile gerçekleştirdi.

  2. Sevkiyat, 78 konteyner içeriyordu ve maksimum 140 TEU yük kapasitesine sahip demiryolu kullanıldı.

  3. MAWANI, GAZT, SAR ve MSC ile iş birliği yaparak limanlar arası demiryolu bağlantıları kurmayı hedefliyor.

  4. SAR ağları, Riyad Kuru Limanı ile Suudi Arabistan'daki önemli limanlar arasında bağlantı sağlıyor.

  5. MAWANI ve SAR, demiryolu ile yük taşımacılığı için birleşik bir çerçeve ve yasal model oluşturmak üzere ortaklık anlaşması imzaladı.

  6. Demiryolu hattı, deniz ve demiryolu taşımacılığı arasındaki bağlantıyı güçlendiriyor ve lojistik operasyonlarının verimliliğini artırıyor.


Haber Linki: https://www.porttechnology.org/news/mawani-launches-first-railway-transport-between-major-saudi-ports/

Güncel Haberler

21.05.24

Güney Karolina Limanları'nda Yazılım Sorunu Nedeniyle Gecikmeler

21.05.24

Baltimore Köprüsüne Çarpan Dali Nihayet Kurtarıldı

21.05.24

Rusya'nın Ulaştırma Sektöründe Yapısal Değişiklikler ve Yeni Öncelikler

bottom of page