top of page

Süveyş ve Panama Kanallarındaki Aksamalar Perakendecilere Pahalıya Patlayabilir

15.02.24

By:

Sedat Onat

Süveyş ve Panama Kanallarındaki Aksamalar Perakendecilere Pahalıya Patlayabilir

Süveyş ve Panama Kanallarındaki Aksamalar Perakendecilere Pahalıya Patlayabilir

Moody’s Investors Service tarafından bu hafta yayımlanan bir rapora göre, Süveyş ve Panama Kanallarında yaşanan nakliye aksamaları, perakendecilere büyük maliyetlere yol açabilir. Aralık ortasından bu yana Kızıl Deniz'deki saldırılar, özellikle Asya ile Batı arasında, Avrupa ve ABD'nin Doğu Kıyısı limanları arasındaki ticaret rotalarını etkileyen Süveyş Kanalı'ndaki gecikme ve aksamalara neden oldu. 


Aynı zamanda, Panama Kanalı'nda yaşanan şiddetli kuraklık koşulları, Amerika'da transit sürelerin azalmasına ve küresel tedarik zinciri sorunlarının artmasına neden oldu. 


Her iki bölgedeki koşullar, azalan kargo hacmi, teslimat gecikmeleri ve yükselen navlun maliyetleri gibi sonuçlar doğurdu ve bu durum, önümüzdeki aylarda perakendecilerin karlılığını olumsuz etkileyebilir. 


Deniz yoluyla Asya ithalatına bağımlı Avrupa perakende ve giyim şirketleri en çok risk altında olup, mevsimlik ürünlerin zamanında teslimatına bağımlı ABD ve Avrupa'daki şirketler de uzun gecikmelerden etkilenebilir. 


Navlun oranlarındaki artış en büyük endişelerden biri olup, konteyner spot fiyatları geçen Aralık'tan bu yana %114'ten fazla arttı ve 2019'a göre %130'dan fazla yükseldi. Bu yüksek maliyetler, yıl sonuna kadar perakendecilerin karlarını olumsuz etkileyebilir. 


Moody’s raporuna göre, eğer navlun oranları yüksek kalmaya devam ederse, perakendeciler yıllık olarak sıfırlanan sözleşme oranları nedeniyle bu yüksek maliyetleri karşılamak zorunda kalabilir. 


Ancak, ABD merkezli perakendeciler için durum daha az vahim, çünkü Süveyş ve Panama Kanalları üzerinden gelen gemilerin uğrak yeri olan Doğu ve Körfez kıyılarından Batı Kıyısı limanlarına teslimatları yönlendirebilirler. Yine de, gecikmeler devam ettikçe, tüm perakendeciler için risk yüksek kalmaya devam eder.


Önemli Notlar

  • Süveyş ve Panama Kanallarındaki aksamalar, perakendecilere büyük maliyetler çıkarabilir.

  • Asya ile Batı arasındaki ticaret rotalarını etkileyen gecikme ve aksamalar yaşanmaktadır.

  • Azalan kargo hacmi, teslimat gecikmeleri ve yükselen navlun maliyetleri gibi sorunlar var.

  • Avrupa perakende ve giyim şirketleri en çok risk altında.

  • Navlun oranlarındaki artış perakendecilerin karlarını olumsuz etkileyebilir.

  • ABD merkezli perakendeciler, teslimatları Batı Kıyısı limanlarına yönlendirerek durumu hafifletebilir.


Haber Linki: https://www.supplychainquarterly.com/articles/9626-report-retailers-likely-to-take-a-hit-from-suez-panama-disruptions

Güncel Haberler

13.06.24

Küresel Üretimde Mayıs Sıçraması: 14 Ay Sonra İlk Kez Pozitif Yönde

12.06.24

Epicor, Kyklo'yu Satın Alarak AI Destekli ERP Gelişimini Hızlandırıyor

11.06.24

Denizde Kaybolan Konteyner Sayısında Tarihi Düşüş: 2023 Yılında 221 Konteyner Kayboldu

bottom of page