top of page

Rus Demiryollarının Kötü Performansı Karayolu Taşımacılığını Artırdı

07.06.24

By:

Sedat Onat

Rus Demiryollarının Kötü Performansı Karayolu Taşımacılığını Artırdı

Rus Demiryollarının Kötü Performansı Karayolu Taşımacılığını Artırdı

Rusya'da demiryolu ve karayolu taşımacılığı arasındaki rekabet, Avrupa'daki benzer durumlar gibi tartışmalara neden oluyor. Moskova'da 23 Mayıs'ta düzenlenen bir konferansta, taşımacılık modları arasındaki rekabet ve taşıyıcıların ne yapması gerektiği konuşuldu. Konferansa katılan tedarikçiler, operatörler, lojistik şirketleri ve analistler hükümete ortak bir mektup gönderdi. Avrupa'daki durumun aksine, Rusya'da demiryolu fiyatlarının rekabetten ziyade, demiryolu hizmetlerinin güvenilirliği ve zamanında teslim sorunları ön plana çıkıyor. Demiryolu sektörü, Rus demiryolu ağında öncelik sıralamasında en altta yer almasını eleştiriyor. 


Özellikle, bazı malların taşınma şekli kamyonlara kayıyor. Eğer demiryolu pazar payı on yıl önceki gibi olsaydı, yılda 17 milyon ton fazladan mal taşıyor olacaktı. Konferans sonucunda, demiryolu fiyatlarının bu durumu pek etkilemediği, asıl sorunun güvenilirlik ve zamanlama olduğu sonucuna varıldı. Demiryolu sektörü, hükümetten yük taşıma konusunda garanti, tarifelerde indirim, boş vagonların iade süreçlerinin iyileştirilmesi ve taşıma yöntemlerinde daha fazla özgürlük gibi konularda değişiklikler talep etti.


Önemli Notlar
  1. Rusya'da demiryolu hizmetlerinin güvenilirliği ve zamanında teslimat sorunları var.

  2. Demiryolu sektörü, ağdaki öncelik sıralamasında en altta yer alıyor.

  3. Kamyonlar, özellikle 2000 ila 5000 kilometre arasında demiryoluyla rekabet ediyor.

  4. Demiryolu sektörü, taşıma garantisi, tarife indirimi ve taşıma süreçlerinde iyileştirmeler talep ediyor.

  5. Konferans sonuçlarına göre, fiyatların değil, demiryolu ağının güvenilirliğinin taşıma tercihlerini etkilediği belirlendi.Haber Linki: https://www.railfreight.com/railfreight/2024/06/07/poor-reliability-of-russian-rail-network-pushes-shippers-onto-trucks/

Güncel Haberler

13.06.24

Küresel Üretimde Mayıs Sıçraması: 14 Ay Sonra İlk Kez Pozitif Yönde

12.06.24

Epicor, Kyklo'yu Satın Alarak AI Destekli ERP Gelişimini Hızlandırıyor

11.06.24

Denizde Kaybolan Konteyner Sayısında Tarihi Düşüş: 2023 Yılında 221 Konteyner Kayboldu

bottom of page