top of page

Panama Kanalı'nda Geçiş Kısıtlamaları ve Su Seviyeleri Üzerine Güncel Durum

13.02.24

By:

Sedat Onat

Panama Kanalı'nda Geçiş Kısıtlamaları ve Su Seviyeleri Üzerine Güncel Durum

Panama Kanalı'nda Geçiş Kısıtlamaları ve Su Seviyeleri Üzerine Güncel Durum

Panama Kanalı İdaresi'nin Müdür Yardımcısı Ilya Espino, Reuters'a yaptığı açıklamada, Panama Kanalı'nın en az Nisan ayına kadar gemi geçiş kısıtlamalarını öngörmediğini belirtti. Kanal İdaresi, kuru sezonun ardından su seviyelerini değerlendirecek ve herhangi bir karar vermeden önce su seviyelerini gözlemleyecek. Geçtiğimiz yılın son çeyreğinde yaşanan şiddetli kuraklık, otoriteleri geçiş limitleri koymaya zorlamış, ancak sonrasında gelen yağışlar sayesinde daha fazla kısıtlamanın Ocak ayına ertelenmesini sağlamıştır.


Espino, Kızıldeniz üzerinden geçen gemilere yapılan son saldırıların, Asya ile olan ticaret yolları için alternatif rotalar arayan nakliye taşıyıcılarının Panama üzerinden geçiş talebini artırdığını belirtti. Ancak, artan talebe rağmen, rezervuarlardaki su seviyelerini koruma zorunluluğu, kanalın yeniden yönlendirilen trafiği karşılayamamasına neden oldu. Espino'ya göre, Kızıldeniz'deki problemler nedeniyle alternatif rotalar arayan birçok kişi Panama'ya yönelmiş olsa da bu mümkün olmamıştır.


Espino, Nisan ayına kadar günlük 24 yetkilendirilmiş geçişin devam edeceğini, ancak Mayıs ayında beklenen yağış artışı ile bu sayının günde yaklaşık 36 gemiye çıkabileceğini belirtti. Ancak, Mayıs ayında yağışların başlamaması durumunda, günlük geçiş sayısını bir veya iki gemi azaltmayı veya maksimum gemi draftını 43 feet'e düşürmeyi değerlendireceklerini ifade etti. Kanal İdaresi, gemilerin yüklerini azaltmalarını gerektireceği için gemilerin maksimum draftını (44 feet) kesmekte tereddütlü davranıyor.


Ayrıca, kuru sezon sırasında su rezervuarlarında buharlaşma oranları da izleniyor. Espino, Avrupa'daki ABD sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) talebindeki artışa rağmen, 2022'den bu yana Panama üzerinden geçen LNG gemilerinin sayısında azalma olduğunu belirtti. Ancak, ABD ihracatçıları için Asya'ya sevkiyat ekonomik olarak daha cazip hale gelirse, bu durum değişebilir.


Panama Kanal İdaresi, geçiş kısıtlamaları nedeniyle mevcut mali yılda yaklaşık 700 milyon dolarlık geçiş ücreti gelirinde düşüş öngörüyor. Espino, kanalın normal şartlar altında geçmesi beklenen toplam 1,500 gemiyi kaçırabileceğini ekledi. Bu hafta başında, ABD Federal Denizcilik Komisyonu (FMC), Kızıldeniz ve Aden Körfezi'nde ticari gemilere yapılan saldırıların etkilerini araştırmak için resmi olmayan bir kamu dinlemesi düzenledi.


Önemli Notlar

  • Panama Kanalı, en az Nisan ayına kadar daha fazla geçiş kısıtlaması öngörmüyor.

  • Kızıldeniz'deki saldırılar, Panama üzerinden geçiş talebini artırdı.

  • Su seviyelerini koruma zorunluluğu, kanalın ek trafiği karşılayamamasına neden oldu.

  • Günlük 24 yetkilendirilmiş geçiş Nisan'a kadar devam edecek, Mayıs'ta yağışla 36'ya çıkabilir.

  • Panama Kanalı'nın geçiş ücreti gelirlerinde büyük bir düşüş öngörülüyor.

  • ABD'nin LNG gemilerinin sayısında azalma var, ancak durum değişebilir.Haber Linki: https://www.porttechnology.org/news/panama-canal-delays-transit-restrictions-until-spring/

Güncel Haberler

13.06.24

Küresel Üretimde Mayıs Sıçraması: 14 Ay Sonra İlk Kez Pozitif Yönde

12.06.24

Epicor, Kyklo'yu Satın Alarak AI Destekli ERP Gelişimini Hızlandırıyor

11.06.24

Denizde Kaybolan Konteyner Sayısında Tarihi Düşüş: 2023 Yılında 221 Konteyner Kayboldu

bottom of page