top of page

Nakliye Sektöründe Scrubber'ların Ekonomik Etkisi

26.02.24

By:

Sedat Onat

Nakliye Sektöründe Scrubber'ların Ekonomik Etkisi

Nakliye Sektöründe Scrubber'ların Ekonomik Etkisi

Sea-Intelligence tarafından yapılan bir analize göre, gemilerin egzoz gazı temizleme sistemleri olan Scrubber'lar, nakliye yakıtı için 13 milyar dolarlık bir tasarruf sağladı. Scrubberlar, daha yüksek kükürt içeriğine sahip ve daha ucuz olan IFO380 yakıtlarının kullanılmasına olanak tanır. Araştırmacılar, scrubber kurulumlarının artmasıyla, daha pahalı düşük kükürtlü Very Low Sulphur Fuel Oil (VLSFO) yerine daha ucuz standart yakıt satın alma potansiyelinden yararlanabilecek gemi oranının artacağını belirtti. 


VLSFO için mevcut premium fiyatı ton başına 166 USD olarak belirlendi.


Tüm endüstri boyunca günlük dünya çapında yakıt kullanımını tahmin etmek için kullanılan bir model aracılığıyla, IMO2020'nin benimsenmesinden bu yana, scrubber'ların kullanımı sayesinde nakliye hatları toplamda 13 milyar dolar tasarruf etti.


Sea-Intelligence CEO'su Alan Murphy, bu gelişmenin, nakliye sektörünün maliyetleri üzerindeki düzenleyici eylemlerle motive olduğunu gösterdiğini belirtti. Ancak, mali motivasyonun her zaman düzenlemenin savunucularının beklediği sonucu doğurmadığını da göstermektedir. Düşük kükürt içerikli yakıta geçmek yerine, yasalarla tamamen uyumlu olan scrubberlar ile sıradan benzin kullanmak daha maliyet etkilidir.


Ayrıca, karbon emisyonlarını azaltmaya yönelik politikaların sorunlarını vurguladı. AB'nin nakliye üzerindeki ETS karbon fiyatı gibi maliyet odaklı düzenlemeler etkili olmaktadır. Murphy, endüstrinin düzenlemelere harfiyen uyma yollarını bulup bulamayacağının görüleceğini ekledi.


Ocak ayında, Sea-Intelligence Kızıldeniz krizinin devam etmesi sonucu denizcilik şirketlerinin CO2 emisyonlarının artacağını öngördü.


Önemli Notlar:

  • Scrubber'lar, nakliye yakıtı için 13 milyar dolar tasarruf sağladı.

  • Scrubber kullanımı, daha ucuz ve yüksek kükürtlü yakıt kullanımını mümkün kılar.

  • VLSFO'ya kıyasla, scrubber kullanımı maliyeti düşürür.

  • Nakliye sektörü, maliyet odaklı düzenlemelerle motive oluyor.

  • Düşük kükürt içerikli yakıta geçmek yerine, scrubber kullanımı daha maliyet etkilidir.

  • Karbon emisyonlarını azaltmaya yönelik politikaların etkisi altındayız.Haber Linki: https://www.porttechnology.org/news/scrubbers-save-13-billion-in-shipping-fuel/

Güncel Haberler

13.06.24

Küresel Üretimde Mayıs Sıçraması: 14 Ay Sonra İlk Kez Pozitif Yönde

12.06.24

Epicor, Kyklo'yu Satın Alarak AI Destekli ERP Gelişimini Hızlandırıyor

11.06.24

Denizde Kaybolan Konteyner Sayısında Tarihi Düşüş: 2023 Yılında 221 Konteyner Kayboldu

bottom of page