top of page

Mayıs Ayında Çin'den İthalat Rekoru ve ABD'nin İthalat Artışı

07.06.24

By:

Sedat Onat

Mayıs Ayında Çin'den İthalat Rekoru ve ABD'nin İthalat Artışı

Mayıs Ayında Çin'den İthalat Rekoru ve ABD'nin İthalat Artışı

Mayıs ayında, Amerika Birleşik Devletleri'ne yapılan ithalat, özellikle Çin'den gelen ithalatlarla önemli bir artış gösterdi. 


Descartes Systems Group tarafından hazırlanan "Haziran Küresel Nakliye Raporu"na göre, ABD'nin konteyner ithalat hacmi, Nisan ayına kıyasla %6.2 ve geçen yılın aynı ayına göre %11.9 artış gösterdi. Bu artış, Mayıs 2023'ten bu yana en yüksek ikinci aylık hacim olarak kaydedildi. Ancak rapor, Panama ve Süveyş Kanalları'ndaki mevcut durumlar, ABD'nin Güney Atlantik ve Körfez Limanları'nda yapılacak iş gücü müzakereleri ve Ortadoğu'daki çatışmalar nedeniyle küresel tedarik zinciri üzerindeki kesinti riskinin yüksek kaldığını belirtti. 


Buna rağmen, Doğu ve Körfez Kıyısı'ndaki ithalat hacimleri üzerinde bu unsurların şimdilik belirgin bir etkisi görülmediği, liman geçiş gecikmelerinin iyileşme gösterdiği bildirildi. 


Descartes'ten Chris Jones, 2024'ün ilk beş ayında ABD'nin konteyner ithalat hacminin geçen yılın aynı dönemine göre %15.5 arttığını, özellikle Mayıs ayında Çin'den yapılan ithalatların %17.6 oranında artışla büyümede önemli bir rol oynadığını ifade etti.Önemli Notlar
  1. ABD'nin toplam ithalat hacmi Mayıs ayında Nisan ayına göre %6.2, geçen yılın Mayıs ayına göre %11.9 arttı.

  2. Çin'den yapılan ithalat, Mayıs 2023'ten bu yana ikinci en yüksek aylık hacme ulaştı.

  3. Küresel tedarik zincirindeki kesinti riski yüksek; Panama ve Süveyş Kanalları, ABD Güney Atlantik ve Körfez Limanları'ndaki iş müzakereleri, Ortadoğu çatışmaları risk unsurları arasında.

  4. Doğu ve Körfez Kıyısı limanlarında ithalat hacimleri etkilenmese de, liman geçiş gecikmelerinde iyileşme var.

  5. 2024'ün ilk beş ayında, ABD'nin konteyner ithalat hacmi geçen yılın aynı dönemine göre %15.5 artış gösterdi.

  6. Çin'den yapılan ithalat, Mayıs'ta %17.6 oranında artarak büyümenin ana itici gücü oldu.Haber Linki: https://www.thescxchange.com/articles/10384-may-imports-from-china-were-highest-in-16-months

Güncel Haberler

13.06.24

Küresel Üretimde Mayıs Sıçraması: 14 Ay Sonra İlk Kez Pozitif Yönde

12.06.24

Epicor, Kyklo'yu Satın Alarak AI Destekli ERP Gelişimini Hızlandırıyor

11.06.24

Denizde Kaybolan Konteyner Sayısında Tarihi Düşüş: 2023 Yılında 221 Konteyner Kayboldu

bottom of page