top of page

Kaliforniya'nın En Büyük Elektrikli Kamyon Şarj İstasyonu Açıldı

23.05.24

By:

Sedat Onat

Kaliforniya'nın En Büyük Elektrikli Kamyon Şarj İstasyonu Açıldı

Kaliforniya'nın En Büyük Elektrikli Kamyon Şarj İstasyonu Açıldı

Prologis, lojistik gayrimenkul firması, ve A.P. Møller – Maersk A/S'nin 3ncü Taraf Lojistik kolu Performance Team, Los Angeles ve Long Beach limanlarına yakın bir konumda, Amerika'nın en büyük ağır hizmet tipi elektrikli araç (EV) şarj deposunu açtı. Bu tesis, 96 elektrikli kamyonu aynı anda şarj edebilme kapasitesine sahip ve Performance Team'in 240 mil menzilli Volvo VNR Electric kamyon filosuna hizmet verecek. Depo, sadece beş ayda inşa edildi ve Los Angeles'ta Harbor (110) Freeway'in hemen yanında, Denker Avenue üzerinde yer alıyor. Tesis ayrıca Interstate 405 ve California State Route 91 (SR91) otoyollarına beş mil uzaklıkta.


California'nın 2035 yılına kadar dizel kamyon satışlarını sonlandırma ve elektrikli kamyonlarına, 2045 yılına kadar ise elektrikli ağır hizmet kamyonlarına geçiş yapma zorunluluğu bulunuyor. Bu politika, şirketleri şarj altyapısına yatırım yapmaya ve eyaletin elektrik şebekesini artan yüke uyum sağlayacak şekilde güncellemeye itiyor. Ancak bu iyileştirmeler zaman alıyor. Bu nedenle Prologis, şebeke yükseltmesini beklemek yerine, depoyu hızla devreye almak için özel şarj altyapısı kurdu.


Prologis, Denker şarj deposu için Mainspring Energy ile ortaklık kurarak, ızgaraya bağlı olabilecek ancak yerel ızgaradan bağımsız olarak çalışabilen küçük bir elektrik jeneratörü ve yük ağı olan bir mikrogrid inşa etti. Prologis Denker mikrogridi, 9 MW şarj kapasitesine kadar sunabilen, hidrojen hazır 2.75 MW'lık yakıt esnekliğine sahip doğrusal jeneratörler ve 18 MWh'lık bataryalar kullanıyor. Bu tesis, Prologis Mobility ve Performance Team'in Güney Kaliforniya'da birlikte açtığı üçüncü ticari kamyon EV şarj projesidir.


Önemli Notlar
  1. Prologis ve Maersk, Los Angeles ve Long Beach limanlarına yakın 96 kamyon kapasiteli bir EV şarj deposu açtı.

  2. Depo, 240 mil menzile sahip Volvo VNR Electric kamyonları destekleyecek şekilde tasarlandı.

  3. Kaliforniya'nın 2035 ve 2045 yılı hedefleri doğrultusunda dizel kamyon satışlarını sonlandırma ve elektrikli kamyonlara geçiş zorunluluğu bulunmaktadır.

  4. Prologis, şebeke iyileştirmelerini beklemek yerine hızlı bir şekilde şarj altyapısı kurdu.

  5. Tesis, 9 MW'a kadar şarj kapasitesi sunan bir mikrogrid tarafından desteklenmektedir.Haber Linki: https://www.thescxchange.com/articles/10309-prologis-and-maersk-open-96-truck-ev-charging-depot-near-port-of-la

Güncel Haberler

13.06.24

Küresel Üretimde Mayıs Sıçraması: 14 Ay Sonra İlk Kez Pozitif Yönde

12.06.24

Epicor, Kyklo'yu Satın Alarak AI Destekli ERP Gelişimini Hızlandırıyor

11.06.24

Denizde Kaybolan Konteyner Sayısında Tarihi Düşüş: 2023 Yılında 221 Konteyner Kayboldu

bottom of page