top of page

Küresel Ticaretin Dayanıklılığı: Jeopolitik Engellere Rağmen Büyüme

18.03.24

By:

Sedat Onat

Küresel Ticaretin Dayanıklılığı: Jeopolitik Engellere Rağmen Büyüme

Küresel Ticaretin Dayanıklılığı: Jeopolitik Engellere Rağmen Büyüme

DHL'nin son raporu, jeopolitik çatışmalar ve kamu politikası engellerine rağmen küresel ticaret hacimlerinde güçlü bir büyüme olduğunu ortaya koyuyor. Globalleşme, hem üretim ve montaj için tedarik zincirlerini çeşitlendirme eğilimi olan "omnishoring" hem de pandemi sırasında hız kazanan e-ticaret alışveriş seviyeleriyle ölçülüyor. DHL Express Amerika CEO'su Andrew Williams, bu büyümenin, ticaret, sermaye, insan ve bilgi akışlarında artış şeklinde gerçekleştiğini belirtiyor. Büyüme, Çin mallarına tarifelerin uygulanması, Rusya'nın Ukrayna'yı işgali ve Covid pandemisi gibi önemli olaylara rağmen gerçekleşti.


E-ticaretin küresel ticarette demokratikleştirici bir güç olduğunu vurgulayan Williams, dünya çapında mağazalarını açan ülkelerin daha büyük gelirler ve daha az iade ile daha fazla başarı gördüğünü belirtiyor. DHL ve FedEx gibi uluslararası kargo şirketleri, ABD politika yapıcılarını daha iddialı ticaret anlaşmalarını yeniden önceliklendirmeye çağırıyor.


2022'de rekor seviyeye ulaşan ve 2023'te bu seviyeye yakın kalan küresel ticaret akışları, 2008 finansal krizinin ardından toparlandı. ABD ile Çin arasındaki ticaret, 2016'da başlayan ticaret savaşından bu yana her iki yönde de %25 düşüş gösterdi. Rusya'nın Avrupa Birliği ile ticaret akışları, Ukrayna'yı işgal etmesinden bu yana düşüş gösterse de, küresel ticaret aktivitesinin kırılmadığı; çoğu ülkenin geleneksel ticaret ortaklarıyla bağlarını sürdürdüğü görülüyor. Uluslararası akışlar, ulusal sınırlar içindeki akışlardan çok daha küçük olmasına rağmen, küresel akışların dayanıklılığı, bağlantılı bir dünyanın değerini vurguluyor ve liderleri globalleşmenin faydalarını genişletme ve zorluklarını daha iyi yönetme konusunda teşvik ediyor.Önemli Notlar
  • Küresel ticaret hacimlerinde jeopolitik çatışmalara rağmen güçlü büyüme.

  • "Omnishoring" ve e-ticaret, globalleşmenin ölçütleri olarak ön plana çıkıyor.

  • Ticaret, sermaye, insan ve bilgi akışlarında artış.

  • E-ticaretin küresel ticarette demokratikleştirici bir etkisi var.

  • ABD ile Çin arasındaki ticaret %25 düşüş gösterdi.

  • Rusya'nın AB ile ticaret akışları düştü, ancak global ticaret aktivitesi kırılmadı.

  • Uluslararası akışlar, ulusal akışlardan daha küçük olmasına rağmen, global bağlantılılığın dayanıklılığı vurgulanıyor.


Haber Linki: https://www.thescxchange.com/articles/9961-dhl-says-globalization-expands-despite-geopolitical-and-policy-headwinds

Güncel Haberler

13.06.24

Yeni CEO ile Körber Tedarik Zinciri Yazılım İşini Güçlendiriyor

13.06.24

Küresel Üretimde Mayıs Sıçraması: 14 Ay Sonra İlk Kez Pozitif Yönde

12.06.24

Epicor, Kyklo'yu Satın Alarak AI Destekli ERP Gelişimini Hızlandırıyor

bottom of page