top of page

Kızıldeniz'de MSC Konteyner Gemisine Houthi Saldırısı

04.03.24

By:

Sedat Onat

Kızıldeniz'de MSC Konteyner Gemisine Houthi Saldırısı

Kızıldeniz'de MSC Konteyner Gemisine Houthi Saldırısı

4 Mart'ta, Kızıldeniz'i geçerken, MSC'ye ait bir konteyner gemisi Houthi isyancıları tarafından saldırıya uğradı. ABD Merkez Komutanlığı'na göre, 1999 yapımı, 2,169 TEU kapasiteli MSC Sky II gemisi, Aden, Yemen'in 91 deniz mili güneydoğusunda, yerel saatle sabah 2.15'te saldırıya uğradı. UK Deniz Ticaret Operasyonları (UKMTO), geminin bölgeden ayrıldığını ve bir sonraki limanına doğru yol aldığını, gemi ve tüm mürettebatın güvende olduğunu bildirdi. Saldırı sonucu MSC Sky II'de yangın çıktı. UK güvenlik şirketi Ambrey, gemiye iki roket atıldığını ve bunlardan ilkinin gemiden bir miktar uzakta, ikincisinin ise mürettebatın konaklama bölümlerine zarar verdiğini açıkladı. Yangın sonucu gemide çıkan yangınla mürettebatın mücadele ettiği belirtildi. 


AIS verilerine göre, Singapur'dan Cibuti'ye seyreden MSC Sky II yoluna devam ediyor. MSC Sky II, Covid-19 pandemisi sırasında navlun oranlarının tarihi seviyelere ulaşmasıyla MSC tarafından agresif bir şekilde satın alınan gemilerden biriydi. Bu saldırı, 2 Mart'ta Houthiler tarafından saldırıya uğrayan ve batan Handysize tipi yük gemisi Rubymar'ın ardından gerçekleşti. Kasım 2023'ten bu yana, İran destekli Houthiler, İsrail-Gazze çatışmasına yanıt olarak Kızıldeniz'i geçen ticari gemilere, özellikle konteyner gemilerine saldırıyor. Kızıldeniz'i geçmeye devam eden gemiler, İsrail'e gitmediklerini belirten AIS mesajları yayınlamak zorunda kaldı veya tamamı Çinli mürettebat taşıdı. Lübnan merkezli Blue Fleet Group'a ait 1997 yapımı Rubymar, Houthilerin hedef aldığı gemiler arasında batan ilk gemi oldu. Saldırı sonrası su alan gemi, 11 Suriyeli, 6 Mısırlı, 4 Filipinli ve 3 Hintli olmak üzere 24 kişilik mürettebatı tahliye edildi.


Önemli Notlar
  • MSC Sky II, Houthi isyancıları tarafından Kızıldeniz'de saldırıya uğradı.

  • Gemi ve mürettebat güvende; yangın çıktı ve mürettebat yangınla mücadele etti.

  • Saldırı, gemi Singapur'dan Cibuti'ye seyir halindeyken gerçekleşti.

  • MSC Sky II, pandemi sırasında MSC tarafından satın alınan gemilerden biri.

  • Houthiler, Kızıldeniz'de İsrail-Gazze çatışmasına yanıt olarak gemilere saldırıyor.

  • Rubymar, Houthi saldırıları sonucu batan ilk gemi oldu.Haber Linki: https://container-news.com/houthis-hit-msc-vessel-in-gulf-of-aden-with-missile/

Güncel Haberler

13.06.24

Yeni CEO ile Körber Tedarik Zinciri Yazılım İşini Güçlendiriyor

13.06.24

Küresel Üretimde Mayıs Sıçraması: 14 Ay Sonra İlk Kez Pozitif Yönde

12.06.24

Epicor, Kyklo'yu Satın Alarak AI Destekli ERP Gelişimini Hızlandırıyor

bottom of page