top of page

Chabahar Limanı için Hindistan ve İran Arasında 10 Yıllık Anlaşma

14.05.24

By:

Sedat Onat

Chabahar Limanı için Hindistan ve İran Arasında 10 Yıllık Anlaşma

Chabahar Limanı için Hindistan ve İran Arasında 10 Yıllık Anlaşma

Hindistan ve İran, Chabahar Limanı'nı geliştirmek ve yönetmek için 10 yıllık bir anlaşma imzaladılar. Hindistan, Pakistan'ın Karaçi ve Gwadar limanlarını atlatarak, İran'ın güneydoğu kıyısındaki Umman Körfezi boyunca Chabahar Limanı'nı inşa ederek buradan İran, Afganistan ve Orta Asya ülkelerine emtia teslimatı yapıyor. 


Ancak Reuters'a göre, ABD'nin İran'a uyguladığı yaptırımlar nedeniyle limanın geliştirilmesi son yıllarda yavaşladı. Hindistan, 2018 yılının sonunda liman operasyonlarını devralmasına rağmen bu yavaşlama devam etti.


BBC News'e göre, 14 Mayıs'ta bir basın toplantısında ABD Dışişleri Bakanlığı Baş Yardımcı Sözcüsü Vedant Patel, İran'a yönelik ABD yaptırımlarının hâlâ geçerli olduğunu ve uygulanacağını belirtti. Patel, "İran ile iş anlaşmaları düşünen her kurum ve kişi, karşı karşıya kalabilecekleri potansiyel risklerin ve yaptırım risklerinin farkında olmalıdır," dedi.


Anlaşma, 13 Mayıs'ta Hindistan Limanlar Küresel Limited (IPGL) ve İran Liman ve Denizcilik Organizasyonu arasında imzalandı. Reuters, IPGL'nin anlaşma kapsamında yaklaşık 120 milyon dolar yatırım yapacağını, ek olarak 250 milyon dolar finansman sağlayacağını, böylece sözleşmenin toplam değerinin 370 milyon dolara ulaşacağını belirtti.Önemli Notlar
  • Hindistan ve İran arasında 10 yıllık bir anlaşma imzalandı.

  • Anlaşma, Chabahar Limanı'nı geliştirmeyi ve yönetmeyi içeriyor.

  • ABD yaptırımları limanın geliştirilmesini yavaşlattı.

  • IPGL, toplamda 370 milyon dolarlık bir yatırım yapacak.

  • Anlaşma, İran'a uygulanan ABD yaptırımlarına rağmen gerçekleşti.Haber Linki: https://www.porttechnology.org/news/india-iran-partner-to-develop-chabahar-port/

Güncel Haberler

21.05.24

Güney Karolina Limanları'nda Yazılım Sorunu Nedeniyle Gecikmeler

21.05.24

Baltimore Köprüsüne Çarpan Dali Nihayet Kurtarıldı

21.05.24

Rusya'nın Ulaştırma Sektöründe Yapısal Değişiklikler ve Yeni Öncelikler

bottom of page