top of page

Tedarik Zinciri Yönetiminde GenAI'nin Yükselişi: Fırsatlar ve Engeller

21.02.24

By:

Sedat Onat

Tedarik Zinciri Yönetiminde GenAI'nin Yükselişi: Fırsatlar ve Engeller

Tedarik Zinciri Yönetiminde GenAI'nin Yükselişi: Fırsatlar ve Engeller

Ernst & Young LLP'den Sumit Dutta'nın beyaz kağıdında belirttiği gibi, GenAI (Yapay Zeka'nın Yeni Nesli), dünya çapında işletmeler için dönüştürücü etkilere sahip olabilecek bir teknoloji. Ancak, veri güvenliği, yetenek temini ve eski sistemlerle uyumsuzluk gibi engellerin üstesinden gelinmesi gerekiyor. EY'nin araştırması, Tedarik Zinciri yönetiminde GenAI'nin temel uygulama alanlarını, liderlerin karşılaştığı zorlukları ve başarılı bir GenAI programının özelliklerini sorgulayan üç ana soruyu gündeme getiriyor.


Yatırım, AI'nin tedarik zinciri kontrolü, sanal modelleme için dijital ikizler ve ürün geliştirmenin akıllandırılması gibi planlama süreçlerindeki rolünü belirginleştiriyor. AI ayrıca, sözleşme yönetimi, gerçek zamanlı envanter analizi ve tedarikçilerin risk değerlendirmeleri gibi alımlarda da önemli bir rol oynuyor. GenAI'nin, insan müdahalesi olmaksızın veri desenlerini bulabilmesi, farklı kullanım durumlarına son derece uyumlu olmasını sağlıyor.


EY analizi, GenAI'nin sunduğu fırsatları 'umut verici' olarak nitelendirirken, kabulün önündeki engelleri de belirtiyor. Veri güvenliği, yetenek temini ve eski sistemlerle uyumsuzluk, bu engellerden bazıları. Ek olarak, düzenleyici uyumun maliyeti ve karmaşıklığı da sorun teşkil ediyor.


GenAI'nin uygulanmasının teknik bir meydan okumadan daha fazlası olduğunu belirtiliyor. EY, GenAI uygulamasının önündeki beş ana 'engeli' sıralıyor: 

  1. Veri İhlali Endişeleri, 

  2. Yetenek Kıtlığı, 

  3. Eski Sistem Uyumluluğu, 

  4. Düzenleyici Zorluklar ve Maliyet 

  5. Karmaşıklık.Önemli Notlar:

  • GenAI, tedarik zinciri yönetiminde dönüştürücü potansiyele sahip.

  • Veri güvenliği, yetenek temini ve eski sistemlerle uyumluluk gibi engeller var.

  • GenAI'nin başarılı bir şekilde uygulanması için sistem entegrasyonu, yetenek ve veriye ihtiyaç var.

  • AI, planlama, kaynak, üretim ve daha pek çok alanda değer sunuyor.

  • Maliyet ve düzenleyici uyum, uygulamanın önündeki engeller arasında.Haber Linki: https://procurementmag.com/articles/ey-overcoming-hurdles-to-introduce-genai-into-supply-chains

Güncel Haberler

13.06.24

Küresel Üretimde Mayıs Sıçraması: 14 Ay Sonra İlk Kez Pozitif Yönde

12.06.24

Epicor, Kyklo'yu Satın Alarak AI Destekli ERP Gelişimini Hızlandırıyor

11.06.24

Denizde Kaybolan Konteyner Sayısında Tarihi Düşüş: 2023 Yılında 221 Konteyner Kayboldu

bottom of page