top of page

Elektrikli Van Devrimi: CMA CGM, Renault ve Volvo'dan Yeni Girişim Flexis SAS

04.04.24

By:

Sedat Onat

Elektrikli Van Devrimi: CMA CGM, Renault ve Volvo'dan Yeni Girişim Flexis SAS

Elektrikli Van Devrimi: CMA CGM, Renault ve Volvo'dan Yeni Girişim Flexis SAS

CMA CGM Group, Renault Group ve Volvo Group, Flexis SAS adlı yeni nesil elektrikli van girişiminde kurucu üye olarak faaliyete geçtiğini duyurdu. CMA CGM, enerji yatırım aracı PULSE aracılığıyla Flexis SAS'ta %10'luk bir pay aldı ve 2026'ya kadar 120 milyon Euro'ya (129 milyon dolar) kadar stratejik yatırım yapmayı planladığını ifade etti. CMA CGM Group'un Enerji Fonu PULSE, lojistik değer zincirinin karbon salınımını azaltmaya yönelik 1,5 milyar dolarlık bir taahhüt ile 2022'de Rodolphe Saadé tarafından kuruldu. Volvo Group ve Renault Group, her biri Flexis SAS'te %45 paya sahip olup, önümüzdeki üç yıl içinde 300 milyon Euro (323 milyon dolar) yatırım yapmayı hedefliyor.


Yeni tamamen elektrikli LCV (hafif ticari araç) skateboard platformu üzerine inşa edilecek araçlar, farklı gövde tipleri için yüksek modülerlik sunacak ve maliyet açısından rekabetçi olacak. Ayrıca, güvenlik gereklilikleri konusunda çığır açacak. Bu yeni elektronik platform sayesinde, kamyon, kullanıcıların teslimat aktivitelerini ve iş başarısını benzeri görülmemiş bir şekilde izleme kapasitesine sahip olacak ve lojistik şirketlerinin küresel kullanım maliyetlerini %30'a kadar düşürecek. Araçlar, LCV üretiminde uzmanlaşmış Renault Grubu'nun Sandouville tesisinde üretilecek ve önümüzdeki dört yıl içinde 550 çalışanı istihdam edecek. CMA CGM, Renault Grubu ve Volvo Grubu, elektrikli van firmasını 2023 Ekim'inde duyurdu.


Önemli Notlar
  • CMA CGM Group, Renault Group ve Volvo Group, Flexis SAS adında bir elektrikli van girişiminde ortaklık kurdu.

  • CMA CGM, Flexis SAS'ta %10'luk bir hisse aldı ve 2026'ya kadar 120 milyon Euro yatırım yapmayı planlıyor.

  • Flexis SAS'a yapılan toplam yatırım, önümüzdeki üç yıl içinde 300 milyon Euro'yu (Volvo ve Renault tarafından) aşacak.

  • Araçlar, yeni bir tamamen elektrikli LCV skateboard platformu üzerine inşa edilecek, yüksek modülerlik ve maliyet etkinliği sunacak.

  • Kamyon, lojistik şirketlerinin küresel kullanım maliyetlerini %30'a kadar düşürecek yeni bir elektronik platforma sahip olacak.

  • Üretim, Renault Grubu'nun Sandouville tesisinde gerçekleşecek ve önümüzdeki dört yıl içinde 550 kişi istihdam edilecek.


Haber Linki: https://www.porttechnology.org/news/cma-cgm-renault-volvo-commences-operations-for-electric-van-venture/

Güncel Haberler

21.05.24

Güney Karolina Limanları'nda Yazılım Sorunu Nedeniyle Gecikmeler

21.05.24

Baltimore Köprüsüne Çarpan Dali Nihayet Kurtarıldı

21.05.24

Rusya'nın Ulaştırma Sektöründe Yapısal Değişiklikler ve Yeni Öncelikler

bottom of page