top of page

Denize Düşen Konteynerlerin Raporlanması Artık Zorunlu

03.06.24

By:

Sedat Onat

Denize Düşen Konteynerlerin Raporlanması Artık Zorunlu

Denize Düşen Konteynerlerin Raporlanması Artık Zorunlu

Dünya Denizcilik Konseyi (World Shipping Council - WSC), 2026 itibarıyla denize düşen tüm konteynerlerin zorunlu olarak raporlanması gerektiğini öngören yeni Uluslararası Denizcilik Örgütü (International Maritime Organization - IMO) kuralını desteklediğini açıkladı. IMO, bu kuralın denizdeki çöplerle mücadele için gerekliliğini vurgularken, kaybolan konteynerlerin yelkenli tekneler, balıkçı gemileri ve diğer küçük deniz araçları için ciddi bir tehlike oluşturduğunu belirtti. Bu yeni düzenleme, deniz güvenliğini ve çevre korumayı önemli ölçüde ileri taşıyacak bir adım olarak görülüyor.


WSC'nin Güvenlik ve Güvenlikten Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Lars Kjaer, düzenlemenin denizcilikte navigasyon güvenliğini artıracağını, kayıp ve sürüklenen konteynerlerin hızlı ve detaylı bir şekilde raporlanmasının önemine değindi. Bu raporlama, olası çevresel tehlikelerin önlenmesinde de kritik rol oynayacak. 


WSC, 2008'den beri üyelerinden denize düşen konteyner sayısı hakkında bilgi toplamakta ve bu bilgileri düzenli olarak "Denize Düşen Konteynerler Raporu"nda yayımlamaktadır. Bu raporlar, konteyner ve yük güvenliğini artırmaya yönelik çabalar için önemli bir bilgi kaynağı olarak kullanılmaktadır. 2023 verilerini içerecek "Denize Düşen Konteynerler Raporu – 2024 Güncellemesi" yakın zamanda yayımlanacak.Haber Linki: https://www.thescxchange.com/articles/10354-wsc-applauds-mandatory-reporting-rule-for-containers-lost-at-sea

Güncel Haberler

13.06.24

Küresel Üretimde Mayıs Sıçraması: 14 Ay Sonra İlk Kez Pozitif Yönde

12.06.24

Epicor, Kyklo'yu Satın Alarak AI Destekli ERP Gelişimini Hızlandırıyor

11.06.24

Denizde Kaybolan Konteyner Sayısında Tarihi Düşüş: 2023 Yılında 221 Konteyner Kayboldu

bottom of page