top of page

Çiçek Sevkiyatındaki Zorlu Maraton: Lojistik Ağlar Sınırlarını Zorluyor

29.04.24

By:

Sedat Onat

Çiçek Sevkiyatındaki Zorlu Maraton: Lojistik Ağlar Sınırlarını Zorluyor

Çiçek Sevkiyatındaki Zorlu Maraton: Lojistik Ağlar Sınırlarını Zorluyor

Lojistik sağlayıcısı C.H. Robinson, Anneler Günü'ne kadar olan dönemde yaklaşık 56 milyon pound taze çiçeğin teslimatını kolaylaştırmak için küresel hizmetlerini ve sıcaklık kontrollü ağlarını kullanıyor. Şirket, özellikle Sevgililer Günü ve Anneler Günü'nü kapsayan üç aylık bir dönemde, tüm çiçek sevkiyatlarının yaklaşık %70'inin gerçekleştiğini belirtiyor. Bu dönemde, yılın geri kalanına kıyasla kamyon yük talebinde %3000'e varan bir artış yaşanıyor. Bu kısa süre içindeki talep artışı, global olarak tedarik edilen, çabuk bozulan ve sınırlı sıcaklık kontrollü taşıma ve depolama imkanlarına bağımlı olan ürünler için zaten mevcut olan zorluklara ekleniyor.


C.H. Robinson, Kuzey Amerika'da en büyük sıcaklık kontrollü kapasite ağına sahip olduğunu ve yılda 7-10 milyon kutu çiçeği, sıcaklık kontrollü hava, kamyon yükü, parsiyel yük (LTL) hizmetleri ile birlikte bir depo ve dağıtım ağı aracılığıyla taşıdığını ifade ediyor. Bu ağ, hızı, verimliliği ve tazeliği maksimize ediyor.


C.H. Robinson'un çiçek lojistiği bölümünden alınan istatistiklere göre, Kuzey Amerika'daki tüm çiçek sevkiyatlarının %90'ı, Latin Amerika'daki yetiştirme alanlarından ayrıldıktan sonra Miami üzerinden geçiyor. Çiçekler toplandıktan sonra hemen 34 dereceye soğutuluyor ve tüm yolculuk boyunca bu sıcaklıkta tutuluyor. Geçen yıl, ABD'deki çiçek satışları 2018'e göre %48 artışla 8 milyar dolara ulaştı ve Anneler Günü'nde yaklaşık 23 milyon çiçek satıldı.


Önemli Notlar
  1. C.H. Robinson, Anneler Günü'ne kadar olan dönemde 56 milyon pound taze çiçek teslim ediyor.

  2. Yıllık çiçek sevkiyatlarının %70'i Sevgililer Günü ve Anneler Günü arasındaki üç ay içinde gerçekleşiyor.

  3. Talepte yılın geri kalanına göre %3000'e varan artış yaşanıyor.

  4. Şirket, Kuzey Amerika'daki en büyük sıcaklık kontrollü kapasite ağına sahip.

  5. Çiçekler 34 derecede soğutularak tazeliği korunuyor.

  6. ABD'deki çiçek satışları son beş yılda %48 artarak 8 milyar dolara ulaştı.


Haber Linki: https://www.thescxchange.com/articles/10188-annual-flower-shipment-rush-pushes-perishable-logistics-networks-to-new-limits

Güncel Haberler

21.05.24

Güney Karolina Limanları'nda Yazılım Sorunu Nedeniyle Gecikmeler

21.05.24

Baltimore Köprüsüne Çarpan Dali Nihayet Kurtarıldı

21.05.24

Rusya'nın Ulaştırma Sektöründe Yapısal Değişiklikler ve Yeni Öncelikler

bottom of page