top of page

Avrupa Tedarik Zincirinde Elektrikli Kamyon Devrimi

18.03.24

By:

Sedat Onat

Avrupa Tedarik Zincirinde Elektrikli Kamyon Devrimi

Avrupa Tedarik Zincirinde Elektrikli Kamyon Devrimi

Elektrikli kamyonların CO2 emisyonlarını önemli ölçüde azaltma potansiyeli varken, taşıma kapasitesi ve menzil gibi operasyonel kısıtlamalar getirdiği de vurgulanıyor. Yeni kurallar, 2030'a kadar 7,5 ton üzeri yeni satılan kamyonlardan kaynaklanan CO2 emisyonlarının %45, 2035'te %65 ve 2040'ta %90 azaltılmasını talep ediyor. Bu değişiklikler, lojistik planlamada önemli değişiklikleri beraberinde getiriyor.


Elektrikli kamyonların yük kapasitesinin ve menzilinin daha düşük olması, güzergah planlamasında ve şarj altyapısının mevcudiyetinde zorluklar yaratıyor. Elektrikli kamyon fiyatları, dizel kamyonlara göre üç kat daha pahalı olabilirken, şarj altyapısının kurulumu ve elektrik maliyetleri de ek maliyetler getiriyor. Tüm bu değişiklikler, tedarik zinciri yöneticilerinin mevcut operasyonlarını yeniden değerlendirmelerini ve elektrikli kamyonları entegre etme yollarını aramalarını gerektiriyor.


Önemli Notlar
  • 2030'a kadar 7,5 ton üzeri yeni satılan kamyonlardan kaynaklanan CO2 emisyonlarının %45, 2035'te %65 ve 2040'ta %90 azaltılması gerekiyor.

  • Elektrikli kamyonların yük kapasitesi ve menzili sınırlı, bu da lojistik planlamada zorluklara yol açıyor.

  • Elektrikli kamyonlar, dizel kamyonlara göre üç kat daha pahalı olabilir.

  • Şarj altyapısı ve elektrik maliyetleri, operasyonel maliyetleri artırıyor.

  • Tedarik zinciri yöneticileri, elektrikli kamyonları entegre etmek için mevcut operasyonlarını yeniden değerlendirmeli.Haber Linki: https://www.allthingssupplychain.com/the-impact-of-electric-trucks-in-the-european-supply-chain/

Güncel Haberler

15.04.24

İran'ın Konteyner Gemisine El Koymasıyla Beklenen Deniz Nakliye Ücretlerinde Artış

11.04.24

Walmart, Otomasyonu Artırıyor: Otonom Forkliftler ve Fox Robotics ile Ortaklık

08.04.24

Kuehne+Nagel, Çeviklik ve Müşteri Yakınlığını Artırmak için Yapısal Değişikliğe Gidiyor

bottom of page