top of page

Geleceğin Depoları: AI ve Robotikle Yönetilen Otonom Depolar

04.06.24

By:

Sedat Onat

Geleceğin Depoları: AI ve Robotikle Yönetilen Otonom Depolar

Geleceğin Depoları: AI ve Robotikle Yönetilen Otonom Depolar

Microsoft ve Arvato, depo yönetimi süreçlerini otonom hale getirmeyi amaçlayan "geleceğin kendi kendini yöneten deposu" projesi üzerinde iş birliği yapıyor. Bu yenilikçi projenin adı "Moonshot" ve araştırma aşamasında olan bu girişim, yapay zeka (AI), robotik ve bulut bilişim teknolojilerini entegre ederek depo süreçlerini sürekli olarak iyileştirmeyi hedefliyor. Projeye, Haziran ayında Barselona'da düzenlenecek olan Gartner Supply Chain Symposium/Xpo 2024'te yer verilecek.


Paul Brolly, Arvato'nun Küresel İş Geliştirme Başkan Yardımcısı, projenin depo süreçlerini otomatikleştirme ve dijitalleştirme yoluyla güçlendirme üzerine kurulu olduğunu belirtti. Özellikle AI, müşteri gereksinimlerine göre yeni siparişler için başlangıç depo düzenini sağlayacak ve ardından Arvato bu düzeni kendi uzmanlığı ile daha da iyileştirecek. Brolly'ye göre bu yaklaşım, zaman ve çaba tasarrufu sağlıyor.


Microsoft, veri platformları, hesaplama kapasiteleri, Gen AI tahmini, bilgisayarlı görü, artırılmış gerçeklik ve konuşma tanıma, metin analizi gibi bilişsel hizmetler konusundaki uzmanlığı ile projeye katkıda bulunacak. Projeden beklenen pratik uygulamalar arasında, AI kullanarak toplama rotalarını optimize etmek ve taşıyıcı yanıtlarının AI kontrolünde analiz edilerek taşıma şikayetlerine uygun şekilde müdahale edilmesi yer alıyor. Bu uygulamalar, manuel şikayet işlemlerini yüzde üç-dört seviyelerine düşürerek kaynakların daha verimli kullanımını sağlayacak.


Önemli Notlar:
  1. Microsoft ve Arvato, "geleceğin kendi kendini yöneten deposu" için iş birliği yapıyor.

  2. Proje, AI, robotik ve bulut bilişimi kullanarak sürekli iyileştirme hedefliyor.

  3. Moonshot projesi, Barselona'daki Gartner Supply Chain Symposium/Xpo 2024'te tanıtılacak.

  4. AI, depo düzenini ilk etapta müşteri gereksinimlerine göre belirleyecek.

  5. Microsoft, veri analizi ve bilişsel hizmetlerle projeye destek veriyor.

  6. AI, toplama rotalarını ve taşıma şikayetlerini yönetmede kullanılacak.Haber Linki: https://www.thescxchange.com/articles/10363-microsoft-and-arvato-to-design-self-managing-warehouse-of-the-future

Güncel Haberler

13.06.24

Küresel Üretimde Mayıs Sıçraması: 14 Ay Sonra İlk Kez Pozitif Yönde

12.06.24

Epicor, Kyklo'yu Satın Alarak AI Destekli ERP Gelişimini Hızlandırıyor

11.06.24

Denizde Kaybolan Konteyner Sayısında Tarihi Düşüş: 2023 Yılında 221 Konteyner Kayboldu

bottom of page