top of page

Meksika'dan ABD'ye Araç Taşımacılığında DP World'den Yenilikçi Intermodal Hizmet

20.05.24

By:

Sedat Onat

Meksika'dan ABD'ye Araç Taşımacılığında DP World'den Yenilikçi Intermodal Hizmet

Meksika'dan ABD'ye Araç Taşımacılığında DP World'den Yenilikçi Intermodal Hizmet

DP World, Kuzey Amerika'daki Ro-Ro ve Katlı tren kapasite sıkışıklığını hafifletmek amacıyla, Meksika'dan ABD ve Kanada'ya bitmiş araçları demiryolu ile taşımak için yeni bir intermodal hizmet başlatıyor. Dubai merkezli lojistik hizmet sağlayıcı, 53 foot'luk intermodal konteynerlerde araç taşımak için raf sistemleri kullanarak sektörde bir ilk olan bu çözümü sunuyor. Geleneksel 40 foot'luk konteynerler en fazla 4 araç alırken, bu yeni 53 foot'luk konteynerler 6 araca kadar taşıma kapasitesine sahip.


Yeni hizmet, Meksika'daki fabrikalarda veya üretim merkezlerine yakın belirlenmiş "doldurma alanlarında" bitmiş araçları doğrudan konteynerlere yükleyecek. Konteynerler daha sonra kamyonlarla intermodal demiryolu rampalarına taşınıyor ve Los Angeles, Chicago, Detroit ve Toronto gibi destinasyonlara demiryolu ile sevk ediliyor. Varış noktasında, konteynerler demiryolu rampasından alınıp belirlenmiş alanlara taşınıyor ve araçlar buradan bayilere sevk ediliyor. Kapıdan kapıya transit süreleri, rotaya bağlı olarak 8 ile 14 gün arasında değişiyor. 2024 yılında bu yeni hizmetin, ticaret ortakları arasında ek 30,000 bitmiş aracın taşınmasını sağlaması bekleniyor.


2023 Yılında Meksika'nın artan üretim sektörü, özellikle otomotiv alanında, ve 2020 Kuzey Amerika Serbest Ticaret Anlaşması (USMCA) sayesinde, Meksika'nın Çin'i geçerek ABD'nin en büyük ticaret ortağı haline geldiğini DP World belirtiyor.Önemli Notlar
  • DP World, Meksika'dan ABD ve Kanada'ya araç taşımacılığı için intermodal hizmet başlattı.

  • Yeni 53 ayaklık konteynerler, geleneksel 40 ayaklık konteynerlere göre iki araç daha fazla, yani altı araç taşıyabiliyor.

  • Hizmet, araçları Meksika'daki fabrikalardan doğrudan yükleyerek demiryolu ile taşıyor.

  • 2024'te 30,000 ek aracın taşınması hedefleniyor.

  • Meksika, 2023'te ABD'nin en büyük ticaret ortağı oldu.Haber Linki: https://www.thescxchange.com/articles/10284-dp-world-says-mexico-us-intermodal-service-will-relieve-auto-capacity-crunch

Güncel Haberler

13.06.24

Küresel Üretimde Mayıs Sıçraması: 14 Ay Sonra İlk Kez Pozitif Yönde

12.06.24

Epicor, Kyklo'yu Satın Alarak AI Destekli ERP Gelişimini Hızlandırıyor

11.06.24

Denizde Kaybolan Konteyner Sayısında Tarihi Düşüş: 2023 Yılında 221 Konteyner Kayboldu

bottom of page