top of page

ABD Depo Piyasasında Karışık Sinyaller: Büyüme Hızı Yavaşlıyor

27.02.24

By:

Sedat Onat

ABD Depo Piyasasında Karışık Sinyaller: Büyüme Hızı Yavaşlıyor

ABD Depo Piyasasında Karışık Sinyaller: Büyüme Hızı Yavaşlıyor

Amerika Birleşik Devletleri'nde depolama ve dağıtım alanı piyasası, son zamanlarda yaşanan yoğun ilgi bir miktar soğumaya başladı. Los Angeles yakınlarındaki Inland Empire gibi güçlü bölgeler bile bu yavaşlamadan nasibini aldı. Gayrimenkul firması Colliers'ın analizine göre, 2023'te ABD genelinde depo kira ücretlerinde ortalama %20.6'lık bir artış yaşandı. Bu artış, ülke genelinde ortalama kira ücretlerini rekor bir seviye olan metrekare başına $9.72'ye taşıdı. Ancak bazı pazarlarda bu rakamlar çok daha yüksek ya da daha düşük olabiliyor.


Yılın ikinci yarısında kira artış hızının yavaşladığı belirtilse de, Colliers bu yıl için kira ücretlerindeki artış trendinin devam edeceğini öngörüyor. Bu durum, halen düşük olan boşluk oranlarına dayandırılıyor. Depo geliştiricisi Prologis de 2024 için "mütevazı pozitif" kira büyümesi öngörüyor. Bu, özellikle pandemi sonrası yıllarda yaşanan güçlü artışlara kıyasla bir düşüş anlamına geliyor.


Inland Empire bölgesi, son yıllarda neredeyse sıfır dağıtım mülkünün kiralık olarak mevcut olmadığı ve yeni bir tesis inşa edilebilecek boş alanın da bulunmadığı patlama dönemleri yaşadı. Ancak Los Angeles Times'a göre, bu bölgedeki dağıtım için yaşanan hızlı büyüme durdu ve binlerce işçi ile bölge ekonomisi için önemli bir gösterge olan endüstri için belirsizlikler doğurdu. Örneğin, Inland Empire'da depolama işlerinde 20 yıldan fazla bir süredir ilk kez düşüş yaşandı ve kamyon taşımacılığı aktivitesi yaz başından bu yana düşüşte.


2000 yılından bu yana, Inland Empire nüfusu %45 artarak 4.7 milyona ulaştı. Bu dönemde iş gücü %68 artışla 1.7 milyona yükseldi, yaklaşık 270,000 kişi taşımacılık ve malzeme hareketi işlerinde çalışıyor. Pandeminin başlarında, LA ve Long Beach limanlarında boşaltmayı bekleyen onlarca gemi ile birçok iş fırsatı yaratıldı.


Önemli Notlar

  • ABD'de depo ve dağıtım alanı piyasası soğuyor; ancak kira ücretleri henüz düşüşe geçmiş değil.

  • 2023'te depo kira ücretlerinde ortalama %20.6 artış yaşandı, metrekare başına ortalama ücret $9.72'ye ulaştı.

  • Kira artış hızı yılın ikinci yarısında yavaşladı.

  • Colliers ve Prologis, kira ücretlerindeki artış trendinin devam edeceğini öngörüyor.

  • Inland Empire bölgesinde depolama ve dağıtım için hızlı büyüme durdu, işler ve kamyon taşımacılığı aktivitesi düşüşte.Haber Linki: https://www.scdigest.com/ONTARGET/24-02-27_WAREHOUSE_SPACE_MARKET_COOLING.PHP?cid=21283&ctype=content

Güncel Haberler

08.04.24

Kuehne+Nagel, Çeviklik ve Müşteri Yakınlığını Artırmak için Yapısal Değişikliğe Gidiyor

05.04.24

Vize Engeli, Türkiye'nin Dış Ticaret ve Lojistik Sektörünü Nasıl Tehdit Ediyor?

04.04.24

Hamburg Limanı'nın Geleceği: Köhlbrand Köprüsü'nün Yenilenmesi

bottom of page