top of page

Çin'in Gemi İnşa Hakimiyetine Karşı ABD'den Ticari Hamle

12.03.24

By:

Sedat Onat

Çin'in Gemi İnşa Hakimiyetine Karşı ABD'den Ticari Hamle

Çin'in Gemi İnşa Hakimiyetine Karşı ABD'den Ticari Hamle

Amerika Birleşik Devletleri'nde demir-çelik işçilerini temsil eden United Steelworkers (USW) sendikası, Çin'in rekabete aykırı ticari gemi inşa uygulamalarını incelemesi için ABD Ticaret Temsilciliği'ne (USTR) bir Bölüm 301 dilekçesi sunmuştur. Son yirmi yıl içinde, Çin Halk Cumhuriyeti (ÇHC), küresel taşımacılık ve lojistik ağları üzerinde kontrol sağlamayı hedefleyen, küresel gemi inşasında hakimiyet kurmayı ve rekabeti dışlamayı amaçlayan çeşitli piyasa dışı politikalar uygulamıştır. Bu süre zarfında, Amerika Birleşik Devletleri'nde gemi inşa kapasitesi sürekli olarak azalmıştır.


USW Uluslararası Başkanı David McCall, bir zamanlar neredeyse 30 büyük tersaneye ev sahipliği yapan Amerika Birleşik Devletleri'nin artık bunun sadece bir kısmına sahip olduğunu ve 70.000'den fazla gemi inşa işi kaybıyla birlikte, endüstrinin desteklediği ikincil işlerin kaybını vurgulamıştır. McCall, bir ticari geminin, on binlerce USW üyesinin üretmekten gurur duyduğu 13.000 ton yapısal çelik, 60.000 galon boyayı ve daha birçok ürünü gerektirebileceğini belirtmiştir.


Çin Halk Cumhuriyeti (ÇHC)'nin, devlete ait işletmelere yüz milyarlarca dolar sübvansiyon sağlayarak küresel ticari gemi inşasında hakimiyet kurma stratejisi, ulusal güvenlik tehdidi oluşturmakta ve Amerika Birleşik Devletleri'nin gemi inşa endüstrisini yeniden canlandırma çabalarını destekleyen politika yapıcıların artan bir grubunu harekete geçirmiştir.


Bölüm 301, ABD ticaretini haksız yere yük altına alan veya kısıtlayan herhangi bir yabancı hükümetin eylemlerine karşı Başkan'a misilleme yapma yetkisi vermektedir. USW'nin yanı sıra birkaç sendika daha ticaret dilekçesine katılmış ve ABD Senatörleri Tammy Baldwin ve Bob Casey, Biden yönetimine dilekçeyi destekleyen mektuplar yazmıştır.


Başkan Biden, Amerika'daki kritik liman altyapısının üretimini artırmak amacıyla yakın zamanda 20 milyar dolarlık bir yatırımı duyurmuştur. Bu yatırım, Çin'in dünya çapındaki limanlarda, Amerika Birleşik Devletleri dahil olmak üzere, piyasa lideri üretimine karşı koymayı amaçlamaktadır. ABD Ticaret Temsilcisi Katherine Tai, Çin gemi inşasıyla ilgili bir soruşturma başlatıp başlatmamaya karar vermek için 45 günlük bir süreye sahiptir.


Önemli Notlar
  • USW ve diğer sendikalar, Çin'in anti-rekabetçi gemi inşa uygulamalarına karşı USTR'ye Bölüm 301 dilekçesi sundu.

  • Çin, küresel gemi inşasında hakimiyet kurmayı ve rekabeti dışlamayı amaçlayan politikalar uyguluyor.

  • ABD'deki gemi inşa kapasitesi ve işleri ciddi şekilde azaldı.

  • ÇHC'nin stratejisi ulusal güvenlik tehdidi oluşturuyor ve ABD'nin gemi inşa endüstrisini yeniden canlandırma çabalarını destekliyor.

  • Biden yönetimi, liman altyapısını güçlendirmek için 20 milyar dolarlık yatırımı duyurdu.

  • USTR, Çin gemi inşasıyla ilgili bir soruşturma başlatıp başlatmamaya karar verecek.Haber Linki: https://gcaptain.com/us-labor-unions-call-for-investigation-into-chinas-unfair-shipbuilding-practices/

Güncel Haberler

13.06.24

Küresel Üretimde Mayıs Sıçraması: 14 Ay Sonra İlk Kez Pozitif Yönde

12.06.24

Epicor, Kyklo'yu Satın Alarak AI Destekli ERP Gelişimini Hızlandırıyor

11.06.24

Denizde Kaybolan Konteyner Sayısında Tarihi Düşüş: 2023 Yılında 221 Konteyner Kayboldu

bottom of page