top of page

2024 Yılında Siyasetin Tedarik Zincirlerine Etkisi

23.02.24

By:

Sedat Onat

2024 Yılında Siyasetin Tedarik Zincirlerine Etkisi

2024 Yılında Siyasetin Tedarik Zincirlerine Etkisi

2024 yılı için Reshoring Institute tarafından yapılan tahmin anketi, sonuçlarıyla dikkat çekti. Anket sonuçlarına göre, siyaset bu yıl tedarik zincirlerini etkileyecek en önemli faktör olarak öne çıktı. Yirmi yıl öncesinde hemen hemen hiç bahsi geçmeyen siyaset, bugün tedarik zinciri kararlarının çoğunu etkileyen bir unsur haline geldi. Ankete katılanların %70'i siyaseti cevaplarında belirtti.


Trump'ın seçilmesi durumunda, Amerika'nın daha içe dönük bir politika izlemesi, sınırların kapatılması ve diğer ülkelerle olan ilişkilerin azaltılması bekleniyor. Bu politikalar, yerli kaynaklardan tedarik ve üretimin artmasına yol açacak (Bkz.: Onshoring & Reshoring


Biden'ın yeniden seçilmesi halinde ise, Amerikan ürünlerinin dünya pazarında daha rekabetçi hale gelmesi için yerli sanayiye daha fazla yatırım yapılması ve küresel ortaklıkların artması öngörülüyor. Trump ya da Biden altında Reshoring (yerli üretime dönüş) eğilimi yükselse de, işgücü sıkıntıları üretimi olumsuz etkilemeye devam edecek.


Küresel ticaret, özellikle Meksika ile USMCA (United States–Mexico–Canada Agreement) altında büyümeye devam edecek. ABD, sınır boyunca altyapıya (yollar, köprüler, gümrük denetimi) yatırım yapmaya devam edecek. Çin ile ticaret, özellikle teknoloji ve elektronik ithalatına uygulanan yeni yaptırımlarla, hükümet politikalarının odak noktası olmaya devam edecek. Meksika, ABD'nin en büyük ticaret ortağı olarak Çin'i geçerken, göçmenlik en çok basın ilgisini çekecek ve üretim Çin'den Meksika'ya kayacak. 


Çevresel endişeler ve düzenlemeler, geri dönüşüm, sonsuza kadar kimyasalların düzenlenmesi, ambalajın azaltılması, iadeler ve tedarik zinciri boyunca karbon ayak izinin azaltılması dahil olmak üzere tedarik zincirlerine baskı yapmaya devam edecek. 


Yapay zeka, tedarik zinciri bilgilerinde kullanılmaya devam edecek, yeni politika ve düzenlemelerin kullanımını etkilemesi bekleniyor. Ne Trump ne de Biden, AI konusunda uzman görünmüyor. 


Siyaset, seçim yılında herkesin aklında ve tedarik zincirlerimizin her yönünde etkileri giderek daha belirgin hale geliyor. Hükümet politikaları ve düzenlemeleri, tedarik zinciri yaşamının entegre bir parçası haline geldi.


Önemli Notlar:

  • Siyaset, 2024 tedarik zincirlerini etkileyecek en önemli faktör.

  • Trump'ın seçilmesi yerli kaynak ve üretimi artırırken, Biden'ın seçilmesi yerli sanayiye yatırımı ve küresel ortaklıkları öne çıkaracak.

  • Hem Trump hem de Biden altında Reshoring eğilimi artacak fakat işgücü sıkıntıları devam edecek.

  • Meksika, ABD'nin en büyük ticaret ortağı olarak ön plana çıkacak, Çin ile ticarette yaptırımlar devam edecek.

  • Çevresel düzenlemeler tedarik zincirlerinde önemli bir yer tutacak.

  • Yapay zeka kullanımı artacak fakat yeni düzenlemeler bekleniyor.Haber Linki: https://www.supplychain247.com/article/supply-chain-waits-on-political-winds

Güncel Haberler

15.04.24

İran'ın Konteyner Gemisine El Koymasıyla Beklenen Deniz Nakliye Ücretlerinde Artış

11.04.24

Walmart, Otomasyonu Artırıyor: Otonom Forkliftler ve Fox Robotics ile Ortaklık

08.04.24

Kuehne+Nagel, Çeviklik ve Müşteri Yakınlığını Artırmak için Yapısal Değişikliğe Gidiyor

bottom of page