top of page

Ukrayna Sınır Blokajını Aşmak için RoLa 'ya Başvurdu

11.12.23

By:

Sedat Onat

Ukrayna Sınır Blokajını Aşmak için RoLa 'ya Başvurdu

Ukrayna Sınır Blokajını Aşmak için RoLa 'ya Başvurdu

Ukrayna Demiryolları, Polonya'ya ilk Ro-La trenini göndererek 13 traktör ve yarı römorklar taşıdı. Servis için tercih edilen rota, yalnızca geniş raylı hatları kullanarak Sknyliv (Ukrayna) ile Slawkow (Polonya) arasındaki Izov-Hrubeshiv sınır kapısını bağlayan bir rota oldu. Bu çözüm, protesto eden Polonyalı tır şoförlerinin neden olduğu haftalarca süren Polonya-Ukrayna sınır blokajıyla başa çıkmak için uygulandı.


Ukrayna Demiryolları, çözümün hala tam olarak hızlı çalışmadığını ve transit süreleri optimize etmek için iş ortaklarıyla görüşme halinde olduğunu bildirdi. Şirket ayrıca bu servisin yalnızca biri olacağını ve her iki yönde daha fazla seferin takip edeceğini belirtti. Transport Service Centre "Lisky" ve UZ Cargo Poland, sınırın her iki tarafındaki servisten sorumludur.


Sınır blokajı Protesto eden Polonyalı kamyon şoförleri, Ukrayna ile sınır geçişlerinde engeller koymaya başlayalı neredeyse bir ay oldu. İddiaları, Ukraynalı sürücülerin ve şirketlerin Polonya'da artan etkisinin Polonya tır sektörünün iş kaybına yol açtığı yönünde. Bu blokaj, iki ülke arasındaki üç ana sınır geçişini etkiledi ve son zamanlarda Medyka'yı da içerecek şekilde genişletildi. Polonyalı kamyon şoförleri, Ukraynalı meslektaşlarına karşı niyetlerini daha önce açıkça dile getiren Polonyalı çiftçilerin yardımıyla sınır geçişlerini engelliyorlar.


Konuyla ilgili en son raporlardan bazıları, iki ülke arasındaki sınırlarda binlerce kamyonun sıralandığını belirtiyor, bu da Ukrayna'nın sorunu ele almak için AB'nin müdahalesini ve bir denetim grubu kurmasını talep ettiği anlamına geliyor. Bu durum, Ukrayna'nın ithalat ve ihracatını etkiledi ve ülkede insanî lojistik, tahıl ihracatı ve yakıt ithalatı gibi birçok şeyin akışını etkiledi.


Haber Linki: https://www.railfreight.com/railfreight/2023/12/08/ukrainian-railways-puts-trucks-on-trains-to-break-border-blockade/

Güncel Haberler

13.06.24

Küresel Üretimde Mayıs Sıçraması: 14 Ay Sonra İlk Kez Pozitif Yönde

12.06.24

Epicor, Kyklo'yu Satın Alarak AI Destekli ERP Gelişimini Hızlandırıyor

11.06.24

Denizde Kaybolan Konteyner Sayısında Tarihi Düşüş: 2023 Yılında 221 Konteyner Kayboldu

bottom of page