top of page

Suudi Arabistan, Vision 2030 'un Lojistik Taleplerini Karşılamanın Robotik 'ten Geçtiğine İnanıyor

04.12.23

By:

Sedat Onat

Suudi Arabistan, Vision 2030 'un Lojistik Taleplerini Karşılamanın Robotik 'ten Geçtiğine İnanıyor

Suudi Arabistan, Vision 20230 'un Lojistik Taleplerini Karşılamanın Robotik 'ten Geçtiğine İnanıyor

Suudi Arabistan Ülkenin lojistik altyapısını geliştirmek için "Vision 2030" planına yatırım yapmaya devam ediyor ve bu çabanın robotik alanında hızlı bir büyümeyi tetikleyeceğini düşünüyor.


Ülke, ekonomisini çeşitlendirmek ve petrol gelirlerine olan bağımlılığını azaltmak için onlarca dağıtım merkezi inşa ederek kendini bir "küresel lojistik merkezi"ne dönüştürmeyi hedefliyor. Bu yeni yeteneklerin sağlanması için robotik ve otomasyonun önemli bir rol oynayacağı belirtiliyor.


Suudi Arabistan'ın yapay zeka (AI) ve robotik sektörünün 2030 yılına kadar ülkenin GSYİH'sinin %12.4 'üne denk gelen yaklaşık 135.2 milyar dolarlık bir katkı sağlaması bekleniyor. Hükümet, önümüzdeki 5 yıl içinde 4.000 üretim tesisinin otomasyona geçirilmesi gibi girişimleri aktif olarak destekliyor. Ülkenin lojistik gelişim stratejisi, NEOM gibi akıllı şehir projelerine robotik ve AI entegrasyonunu vurguluyor.


Suudi Arabistan, ekonomisinde robotiğin benimsenmesini kolaylaştırmak için önemli girişimlerde bulunmuş ve 2018 'den 2030'a kadar AI ve otomasyon sektöründe yıllık ortalama %31 'lik bir büyüme oranı kaydetmiştir. Infinium'a göre, Suudi girişimler, çığır açan çözümlerle tanınmakta ve ülke, akıllı şehirlerin hızlı gelişimi ve dijital dönüşüm dalgasının ivme kazanmasıyla birlikte robotik yatırımlarında önemli bir artış beklemektedir. Örneğin, ülkede robotik firmaların kaydında 2023 'ün ikinci çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre %52 'lik bir artışla 2.344 'e ulaşmıştır.


Kaynaklar

1- https://www.supplychainquarterly.com/articles/9222-report-saudi-arabia-to-see-jump-in-robotics-market-to-meet-logistics-demand

2- https://www.vision2030.gov.sa/

3- https://www.vision2030.gov.sa/en/vision-2030/vrp/national-industrial-development-and-logistics-program/ 

Güncel Haberler

15.04.24

İran'ın Konteyner Gemisine El Koymasıyla Beklenen Deniz Nakliye Ücretlerinde Artış

11.04.24

Walmart, Otomasyonu Artırıyor: Otonom Forkliftler ve Fox Robotics ile Ortaklık

08.04.24

Kuehne+Nagel, Çeviklik ve Müşteri Yakınlığını Artırmak için Yapısal Değişikliğe Gidiyor

bottom of page