top of page

Çin Limanları "260milyon TEU" Kilometre Taşına Yaklaşıyor

01.12.23

By:

Sedat Onat

Çin Limanları "260milyon TEU" Kilometre Taşına Yaklaşıyor

Çin Limanları "260milyon TEU" Kilometre Taşına Yaklaşıyor

Çin'in limanları, yılın ilk on ayında konteyner taşımacılığında %4,9'luk yıllık artış gördü ve toplamda 257 milyon TEU taşıdı.


Shanghai Limanı 'nda Ekim ayında konteyner hacminde %4,5 'luk yıllık bir düşüş yaşanmasına rağmen, liman yılın ilk on ayında 40,2 milyon TEU taşıyarak etkileyici bir kilometre taşına ulaştı.


Buna karşılık, Ningbo-Zhoushan Limanı Ekim ayında olağanüstü bir şekilde %14,4 'lük bir yıllık büyüme gösterdi ve yıl boyunca toplam konteyner taşıma hacmi 30,2 milyon TEU 'ya ulaştı.


Ningbo Konteyner Navlun Endeksi (NCFI), Kasım ayında konteyner navlun fiyatlarında olumlu bir trendi yansıttı ve önceki aya göre %8,8 artarak 706,6 puan ortalamasını gösterdi.


Ancak, kasım ayında Asya 'dan Kuzey Amerika 'ya ticaret hattındaki arz ve talep dengesizliği nedeniyle, konteyner taşımacılığı pazarı mevsimsel bir düşüş yaşadı.


Taşıyıcıların kapasiteyi kontrol etmek için aldığı önlemlere rağmen, yeni gemilerin teslim edilmesi ve kullanılması nedeniyle pazarda büyük bir "fazla kapasite sorunu" ile karşılaşıldı.


Kasım ayında Ningbo Limanı 'ndan Los Angeles, New York ve New Jersey limanlarına bir 40GP konteyner için ortalama navlun fiyatı sırasıyla %2 artışla 1.768 USD ve %6,6 artışla 2.338 USD arttı.


Kaynak: Port Technology

Güncel Haberler

08.04.24

Kuehne+Nagel, Çeviklik ve Müşteri Yakınlığını Artırmak için Yapısal Değişikliğe Gidiyor

05.04.24

Vize Engeli, Türkiye'nin Dış Ticaret ve Lojistik Sektörünü Nasıl Tehdit Ediyor?

04.04.24

Hamburg Limanı'nın Geleceği: Köhlbrand Köprüsü'nün Yenilenmesi

bottom of page