top of page

5 Konteyner Taşımacılığı Devi Fosil Yakıtları Bırakmak için Çağrıda Bulundu

01.12.23

By:

Sedat Onat

5 Konteyner Taşımacılığı Devi Fosil Yakıtları Bırakmak için Çağrıda Bulundu

5 Konteyner Taşımacılığı Devi Fosil Yakıtları Bırakmak için Çağrıda Bulundu

5 Konteyner taşımacılığı devi (A.P. Moller - Maersk, CMA CGM, Hapag Lloyd, MSC ve Wallenius Wilhelmsen), endüstrilerinin sera gazı emisyonlarını daha sıkı bir şekilde düzenlemek için çağrıda bulundu ve fosil yakıtla çalışan yeni gemilerin inşasına son verme planlarını açıkladı. A.P. Moller - Maersk, CMA CGM, Hapag Lloyd, MSC ve Wallenius Wilhelmsen 'in CEO 'ları, COP28 İklim Konferansı 'nda bu duyuruyu yaptılar. Ayrıca, küresel düzenleyicileri olan Uluslararası Denizcilik Örgütü'nü (IMO), yeşil yakıtlara geçişi hızlandırmak için düzenleyici koşulları oluşturmaya çağırdılar.


Şirketler, bunu eşi benzeri görülmemiş bir eylem olarak nitelendirdi ve düzenlemenin, yeşil geçişin maliyetini ve aşırı hava olaylarının riskini azaltmada kilit bir rol oynayabileceğine olan paylaşılmış inançlarını ifade ettiler. İklim değişikliğinin maliyeti, yeşil geçişin maliyetinden çok daha büyük olduğundan, diğer şirketlerin katılmasını beklediklerini söylediler.


Taşıyıcıların açıklamasında, deniz taşımacılığının IMO'nun 2030, 2040 ve Net Zero 2050 sera gazı hedeflerini karşılamanın tek gerçekçi yolunun, küresel sera gazı emisyonlarının %2-3 'ünü oluşturan bir endüstri için fosil yakıttan yeşil yakıtlara geçiş olduğu açıkça belirtti.


Ortak bildiri, 4 düzenleyici maddenin oluşturulmasını önerdi:

  • Sadece fosil yakıtla çalışan gemilerin yeni inşa tarihini ve yatırım güvenini artırmak için net GHG Yoğunluk Standartı zaman çizelgesini belirlemek.

  • Her ikisi de kullanıldığında yeşil yakıtı fosil yakıtla rekabetçi hale getiren etkili bir GHG fiyatlandırma mekanizması oluşturmak.

  • Yatırımların en çok GHG azaltmanın sağlandığı yerlere yapılmasını garanti etmek.

  • Yatırım kararlarını iklim çıkarlarıyla uyumlu hale getirmek.


Kaynak: Supply Chain Quarterly

Güncel Haberler

15.04.24

İran'ın Konteyner Gemisine El Koymasıyla Beklenen Deniz Nakliye Ücretlerinde Artış

11.04.24

Walmart, Otomasyonu Artırıyor: Otonom Forkliftler ve Fox Robotics ile Ortaklık

08.04.24

Kuehne+Nagel, Çeviklik ve Müşteri Yakınlığını Artırmak için Yapısal Değişikliğe Gidiyor

bottom of page