top of page

Ericsson'u Bitiren Kaza

Güncelleme tarihi: 1 Nis


Yangın

17 Mart 2000 Tarihinde, Philips firmasının Nokia ve Ericsson telefonlarında da kullanılmak üzere (kapasitesinin %40‘ı) yarı iletken üretimi yaptığı, New Mexico‘daki fabrikasında yıldırım düşmesinden dolayı yangın çıkıyor. Çıkan yangın 10 dakika içerisinde söndürülüyor. Yarı iletken üretimi yapılan birimde hasar meydana geliyor. Dahası, yangın söndürülürken ortaya çıkan toz ve kirden dolayı, 1 cubic metre‘de 1zerre olması gereken toz sayısı (Ameliyathane ortamından 10bin kat daha temiz) çok yüksek seviyelere ulaşarak, stoktaki chip‘lerin tamamının kullanılamaz hale gelmesine sebep oluyor.


Philips yetkilileri problemi hafife alarak en az bir hafta içerisinde tekrar üretime geçebileceklerini hesap ediyorlar. Nokia ve Ericsson yetkilileri ile irtibata geçerek, üretime başlar başlamaz önceliği kendilerine vereceklerini belirtiyorlar.


Ericsson tarafındakiler Philips firmasının 1 hafta sonra üretime başlayacağız açıklamasına güveniyorlar. Henüz olayı vahametinin farkında olmadıklarından dolayı herhangi bir hareket planı oluşturmuyorlar.


Nokia tarafı

Nokia üretim planlamacıları yaklaşık 5 yıldan bu yana geliştirdikleri kontrol mekanizması sayesinde, Tedarikçi‘lerinin üretimlerini günlük olarak takip ediyorlar. Olay gerçekleşir gerçekleşmez Nokia üretim ve satınalma yetkilileri tesise giderek değerlendirmeler yapıyorlar. Nokia‘nın Satınalma Müdürü de, evvelden Nokia‘ya yarı iletken imal eden bir fabrikada çalışmasından dolayı, söz konusu yeniden üretime geçme süresinin bir haftadan uzun süreceğini biliyor ve üst yönetimi bu konuda bilgilendiriyor. Nokia bu bilgiler ışığında acilen harekete geçiyor.


Nokia‘nın Philips ile süregelen yoğun temasından dolayı, Philips‘in açıklamaları onlara güven vermiyor. Aksine Philips‘teki meslektaşlarını, daha etkin çözümler bulmaları için baskı altına alıyorlar.


31 Mart 2000 günü yani olaydan 2 hafta sonra, Philips firması bir açıklama daha yaparak; Üretim tesisinin yaklaşık 6 hafta daha üretim dışı kalacağını itiraf ediyor. Bu şekilde süre toplamda 8 haftaya çıkıyor.


Milyonlarca telefonun üretimini etkileyecek bu durum karşısında Nokia 3 koldan harekete geçiyor;

  • Bir ekip Philips ile çalışarak diğer üretim tesislerinin de içinde olacağı alternatif planlar üzerinde çalışıyor.

  • Diğer bir ekip tasarımları değiştirerek, hem Philips‘in diğer tesislerinde hem de farklı üreticilerin tesislerinde üretme üzerinde çalışma yapıyorlar.

  • Son ekip ise Philips‘in üzerindeki baskıyı azaltmak için farklı Tedarikçi‘ler araştırmaya başlıyorlar. Ve var olan iki Tedarikçi olayın üzerinden geçen 5. gün olumlu cevap veriyorlar.

  • Ayrıca dünya çapındaki üreticilerden uygun çiplerin tüm stoklarını hızlıca temin ediyorlar.


Ericsson tarafı

Buna karşın Ericsson firması Nisan başına kadar konunun ciddiyetinin farkına varmıyor. Ve bu yüzden ellerindeki büyük şansları kaçırıyorlar.


Anında ve etkili tedbirler alması sayesinde Nokia günü kurtarıyor ve bu sayede karlılığını ve pazar payını artırıyor. Öyle ki 2000 yılı yılsonu raporunda, söz konusu yangından söz edilmiyor bile.


Ericsson tarafında ise sorun çok ciddileşiyor ve 20 Temmuz 2000 tarihli rapora göre, yangın ve sebep olduğu yarı iletken bileşen tedariği sıkıntısı sebebi ile mobil telefon birimi ikinci yarıyılı 200milyon dolar zarar ile kapatıyor. Altı ay sonra ise durum daha da ciddileşerek zarar 1,68milyar dolar seviyesine çıkıyor.


Nisan 2001‘de yani yangından yaklaşık 13 ay sonra, Ericsson firması bazı üretim tesislerini Flextronics firmasına devretmek ve binlerce çalışanını işten çıkarmak zorunda kalıyor.


Nihayetinde uzun süren gayri resmi görüşmeler sonucunda Ekim 2001‘de Ericsson firması mobil telefon birimini Sony firmasına satıyor.


10 Dakikalık bir yangın koca bir firmayı derinden etkiliyor ve mobil telefon piyasasının şeklini değiştiriyor. Ve Ericsson, SonyEricsson oluyor…


 

Kaynaklar

  • A Fire in Albuquerque Sparks Crisis For European Cell-Phone Giants [Çevrimiçi] / yaz. Latour Almar // The Wall Street Journal. - 29 January 2001. - https://www.wsj.com/articles/SB980720939804883010.

  • Ericsson [Online] // Wikipedia. - https://en.wikipedia.org/wiki/Ericsson.

  • The Fire That Changed an Industry: A Case Study on Thriving in a Networked World [Online] / auth. Mukherjee Amit S. // FT Press. - October 1, 2008. - September 7, 2015. - https://www.ftpress.com/articles/article.aspx?p=1244469.

 

9 Ocak 2016 - İstanbulComments


bottom of page